E-Ticaret Devi Alibaba, Trendyol'a Neden Yatırım Yaptığını Açıkladı

18
6
2
1
0
Alibaba Grup Başkanı Michael Evans, Türkiye ziyaretinde ülke için övgü dolu açıklamalarda bulundu. Evans, Trendyol ve bazı önemli şirketleri de değerlendirdi.

Çin’in dünya çapında e-ticaret, perakende ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketi Alibaba Grup’un Başkanı Michael Evans, geçtiğimiz gün ülkemizin ilk decacornu Trendyol’u ziyaret etti. Evans, ziyaretinde Türkiye hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yaptığı ziyareti değerlendiren Evans, Türkiye’nin bölgede önemli bir lojistik ve üretim merkezi olmasının yanı sıra bir teknoloji merkezi de olduğunu ifade etti. Başkan, 2018 yılında Türkiye’ye yatırım yapma gerekçelerini de paylaştı.

Trendyol, uluslararası alandaki rakiplerinin önüne geçti

alibaba grup

Alibaba Grup, 2018 yılında Trendyol’a yatırım yapmış ve şirketin stratejik yatırımcısı olmuştu. O dönemde Türkiye’ye üç nedenle yatırım yaptıklarını paylaşan Evans, en temel nedenin Türkiye’nin güçlü ve çeşitlilik gösteren üretim yapısı sunması olduğunu ifade etti.

İkinci neden ise avantajlı coğrafi konumu, kaliteli internet ve ulaştırma altyapısı idi. Üçüncü neden ise Trendyol'un yatırım yapılacak şirketler arasında rakiplerinin önünde olmasıydı. Alibaba Grup Başkanı Evans, bugün bu yatırım için “İyi ki yaptık” dediklerini ifade etti. Evans, Türkiye’nin geleceği hakkındaysa şu görüşünü paylaştı:

“Bir ekosistem yaratmak uzun vadeli bakış açısı gerektiriyor. Teknolojiye olan ilginin sürekli arttığını da göz önüne aldığımızda Türkiye’nin, gelecekte global arenada çok büyük başarılar gösterecek şirketleri çıkaracak bir ekosistem haline geldiğini görüyoruz.”

Baykar ve Togg üzerinden de örnekler verdi:

  • Soldan sağa sırayla: Alibaba Grup Başkanı Michael Evans, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Trendyol Grup Başkanı Çağlayan Çetin.

“Önümüzdeki dönemde pek çok alanda dünyada adından söz ettirecek Türk teknoloji şirketlerinin ortaya çıkacağına eminim. Türkiye'de çok nitelikli bir insan kaynağı var. Baykar'ı ziyaretimde dünyada örneği olmayan teknolojiler geliştiren, insansız hava aracı teknolojilerinde öncü bir Türk şirketi gördüm. Dünyada çok sayıda ülkenin üzerinde çalıştığı mobilite çözümleri konusunda Togg'la Türkiye'nin katettiği mesafeyi gözlemledim. Trendyol'un Togg'la yaptığı iş birliğinden çok memnun oldum.”

Evans, Türkiye’deki ziyaretinde Trendyol’un merkezini ziyaret etmenin yanı sıra kamu ve özel sektör düzeyinde temaslar da gerçekleştirdi. Ayrıca Anıtkabir’e ziyarette bulunarak Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı ve Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

18
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
6
2
1
0