Ateşi Ne Düşürür? Evde Uygulayabileceğiniz 8 Yöntemi Anlattık

5
0
0
0
0
Yüksek ateş, hemen hemen hepimizin en az bir defa yaşadığı bir durumdur. Çeşitli bakteri ve virüslerin yanı sıra, birçok hastalığında neden olabildiği yüksek ateşi düşürmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Bugün, yüksek ateşi ne düşürür? sorusunu sizler için cevaplamaya çalıştık.

Hepimizin, hayatının herhangi bir döneminde yaşadığı yüksek ateş, zaman zaman oldukça rahatsız olabilen bir durumdur. Öncelikle yüksek ateşin bir hastalık değil, vücudun bir savunma mekanizması olduğunu belirtmekte fayda var. Yüksek ateş meydana geldiğinde, vücut ısısını düşürmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Bu yazımızda da, bu yöntemleri detaylı olarak ele aldık.

Normal vücut ısısı genel olarak 37 derece civarındadır, ancak bu kişiden kişiye göre değişebilir. Günün herhangi bir saati, hava durumu, ne kadar koşulduğu veya giyilen giysilerin türü gibi faktörler, vücut ısısının değişmesine neden olan faktörlerdendir. Gelin hep beraber, ‘ateşi ne düşürür?’ sorusunu cevapladığımız yazımıza geçelim.

Ateş neden yükselir?

ateşi yükselmiş bir insan

Ateş, genellikle herhangi bir enfeksyon nedeniyle vücut sıcaklığının normal sıcaklığın üzerine çıkmasıdır. Normal vücut ısısı 37 civarındadır, ancak bu durum kişiden kişiye göre ve koşullara göre değişiklik gösterebilir. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon tarafından tetiklenen ateşe, bağışıklık sistemi tarafından üretilen kimyasallar neden olur.

Hafif ateşli vakaların çoğu birkaç gün içerisinde düzelmektedir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda meydana gelebilecek olan yüksek ateş, kalıcı hasarlara neden olabilir. Bundan dolayı, süreci iyi takip etmek ve ona göre tedavi sürecini şekillendirmek gerekiyor.

Peki 40 derece ateş nelere yol açar?

ateşi yükselmiş bir adam

Enfeksiyonların neden olduğu vücut sıcaklığındaki geçici yükselmeler, sağlıklı bireylere pek kalıcı zararlar vermemektedir. Bununla birlikte, kalp veya akciğer rahatsızlığı olan yetişkinler için orta dereceli bir ateş bile tehlikeli sonuçlar doğurabilir, çünkü ateş, kalp atış hızının ve solunum hızının artmasına neden olur. 40 derece gibi yüksek ateş olarak nitelendirilebilecek durumar, birçok organın zarar görmesine ve işlevini yitirmesine neden olabilir. Bu aşırı yükselmeler, çok ciddi enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

Ateşi ne düşürür? Evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

  • Bol bol su tüketmek
  • Ilık duş almak
  • Yeterince dinlenmek
  • Kalın olmayan giysiler giymek
  • Hafif, kolay sindirilebilir gıdalar tüketmek
  • Islak bez koymak
  • Vitamin takviyesi almak
  • Ateş düşürücü ilaçlar kullanmak

Bol bol su tüketmek

su içen kadın

Vücudunuz, ateşiniz varken sizi serinletmek için doğal olarak terler. Ancak çok fazla su kaybettiğinizde, vücudunuz daha fazla su kaybını önlemek için ter kanallarını tıkar. Bu, vücudunuzun ateşle baş etmesini zorlaştıran bir etken olur. Bu yüzden bol bol su tüketerek, ateşinizin düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Ateşi yükselen hastanın eğer çocuksa 1.5 litre, yetişkin ise 2-2.5 litre su içmesi önerilir.

Ilık duş almak

duş başlığı

Çok sıcak olmayan, ılık su ile banyo yapmak, yüksek ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Ilık su ile duş alma yöntemi birden değil, yavaş yavaş uygulanmalıdır. Ateşi yükselmiş olan çocuğa veya yetişkin birine aniden duş aldırmak, şok etkisi yaratabilir.

Yeterince dinlenmek

uyuyan kadın

Unutmayın, yüksek ateş bir hastalık değildir. Ateş genellikle, vücudunuz bir hastalık ile savaşırken ortaya çıkar. Doğal savunma sisteminiz (antikorlar), hızlı ve güçlü tepkisi ile bir hastalığın üstesinden gelebilir. Bu nedenle, bol bol dinlendiğinizden emin olun. 

Kalın olmayan giysiler giymek

ateşine bakan kadın

Ateşiniz yükseldiyse, kalın kıyafetler giymemeyi tercih edin. Bu durumlarda sık yaşanan bir durum olan titreme, kalın kıyafetler giymenize neden olabilir. Bunun yerine, ince bir çarşaf ile üstünüzü örtmenizi tavsiye ederiz. Eğer kalın kıyafetler giyerseniz veya kalın şeyler ile üstünüzü örterseniz, ateşinizi düşürmek yerine daha da yükseltebilirsiniz.

Hafif, kolay sindirilebilir gıdalar tüketmek

çorba içen insan

Ateşinizin yüksek olduğu durumlarda, canınız pek yemek yemek istemeyebilir. Bu anlarda, hiçbir şey şey tüketmemek yerine, hafif ve kolay sindirilebilir gıdalar tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesi, çorba, pilav veya tavuk gibi gıdaları tercih edebilirsiniz. Hazımsızlığa neden olabilecek ağır ve yağlı gıdaları yemenizi pek önermiyoruz.

Islak bez koymak

hasta çocuk

Alnın üzerine ıslak bir bez veya soğuk bir paket koymak, ateşi düşürmek için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ateşin çok yüksek olduğu durumlarda ise koltuk altına veya daha büyük kan damalarının bulunduğu kasık bölgesine de konulabilir. Soğuk paketlerin doğrudan cilde temas etmesini önlemek için paketi bir beze sarabilirsiniz.

Vitamin takviyesi almak

kivi ve portakal

İçerisinde bol su içeren meyveleri tüketmek hem su hem de vitamin eksikliğinizi karşılar. Özellikle karpuz, portakal, mandalina, kavun, şeftali, çilek ve ananas gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. Limon, kırmızı biber, domates, yeşillik, ıspanak ve brokoli gibi bol miktarda C vitamini içeren besinleri de tüketebilirsiniz. Düzenli olarak vitamin takviyesi almak, iyileşme sürecinizi önemli oranda kısaltacaktır.

Ateş düşürücü ilaçlar kullanmak

ateş ölçer

Doktor kontrolü eşliğinde kullanabileceğiniz ateş düşürücü ilaçlar, yüksek ateşinizi hızlı bir şekilde düşürebileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Dozlarına göre yetişkinlerde ve çocuklarda kullanılabilen ateş düşürücüler, yüksek ateşi düşürmeninin yanı sıra kendinizi de daha iyi hissetmenizi sağlar. 

Bu içerikte yüksek ateş neden olur, nasıl düşürülür gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Unutmayın, anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Size özel ve en doğru bilgiyi doktorunuza danışarak alabilirsiniz. 

5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0