• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları, 19. Yüzyıldan Kalma Bir Vampir Fosili Buldu

Bilim İnsanları, 19. Yüzyıldan Kalma Bir Vampir Fosili Buldular

66
23
6
4
4
ABD'de ilk kez 1990 yılında bulunan bir iskeletin yeniden incelenmesiyle birlikte aslında bu kişinin bir vampir olduğu belirlendi.

Korku filmlerinin ana karakterlerinden bir tanesi de vampirlerdir. Bu varlıklar, normal koşullarda diğer insanlardan ayırt edilemezler ancak insan kanıyla beslenirler. Bu bağlamda dişlerinin de biraz daha uzun ve sivri olduğunu söyleyebiliriz.

Bugüne kadar gerçekten var olup olmadıkları tartışılan vampirlerle ilgili olarak yapılan son araştırma, vampirlerin gerçekten var olabileceğini düşündürüyor. Araştırmacılar, 1900'lü yıllarda hayatını kaybeden bir çiftçinin vampir olabileceğini belirlediler.

vampir

İlk kez 1990 yılında bulunan fosil üzerinde incelemelerde bulunan bilim insanları, bu fosilin John Barber adında bir çiftçiye ait olduğunu belirlemişlerdi. O dönemki belirlemelere göre Barber, fakir bir çiftçiydi ve o dönemlerin ölümcül hastalıklarından olan tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetmişti. 

Normal koşullarda bir mezar, bilim insanları için fazlasıyla dikkat çekici değildir. Ancak bulunan bu mezarın garip bir yapısı vardı. Ceset, bir tabutun içerisinde bulunuyordu ve tabut, adeta ölünün herhangi bir şekilde tabuttan çıkamaması için iyiden iyiye çivilenmişti. Üstelik işin tek garip yanı bu da değildi. Barber öldükten sonra kafatası gövdesinden ayrılmış ve kolları, omuzlarının hizasına getirilerek çapraz bir şekilde yerleştirilmişti. Bu durum aslında, 18 ve 19. yüzyıllarda görülen bir durumdu. Bölge halkları, vampir olduğuna inanılan kişileri bu şekilde gömüyorlardı. Çünkü o dönemlerde vampirlerin ölümsüz olduğuna ve aradan yıllar geçse bile vampirin yeniden döneceği düşünülüyordu.

Cesedin bulunduğu yıllarda yapılan çalışmalar, o dönemki tekniklerin yetersizliği nedeniyle istenilen şekilde sonuçlanmamıştı. Ancak şimdi, ABD Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve DNA araştırmacısı olan Jennifer Higginbotham, bu fosili yeniden inceledi ve elde ettiği verileri paylaştı. Higginbotham, yaptıkları araştırmaların sonucunda John Barber'in o dönem bölgede yaşayan insanlar tarafından vampir olarak nitelendirildiğine dair delillerinin olduğunu açıkladı.

Mezarın bulunduğu ABD'nin New England bölgesinde bulunan Connecticut eyaletinden arkeolog Nicholas Bellantoni, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda bu mezarın defalarca açıldığını ve içerisindeki kişinin hala orada olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi. Bellantoni'ye göre bu durum, vampirlerin ölümsüz olduğuna inanılmasından ötürü geliyordu.

Bilim insanları, konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kaynak : https://www.foxnews.com/science/remains-19th-century-vampire-found
66
23
6
4
4
Emoji İle Tepki Ver
66
23
6
4
4