Bilim İnsanları, İlk Kez Düşünce Gücüyle İletişim Kurmayı Başardılar

66
9
4
4
3
Araştırmacılar, tarihte ilk defa beyinler arası iletişim arayüzü geliştirmeyi ve bir beyinden diğerine sadece düşünce gücüyle bilgi aktarmayı başardılar.

Sadece düşünerek bir başkasına mesaj gönderebilmek ister miydiniz? Tarihte ilk defa araştırmacılar, insanların düşünce gücüyle iletişim kurmasını sağladılar.

Yapılan deneyde üç katılımcı, birbirleriyle sadece beyinlerini kullanarak iletişim kurdu ve çeşitli sorunları çözdü. Washington Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, BrainNet adı verilen sistem ile beyinden beyine iletişim kuruldu. Bu başarı, telepatik iletişim gerçekleştirme yolunda önemli bir adım oldu. 

Washington Üniversitesi Paul G. Allen Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Okulu’ndan profesör Rajesh Rao, “İnsanlar, iletişim kurarak tek başımıza çözemeyeceğimiz sorunları çözen ve işbirliği yapan sosyal varlıklardır. Bir grup insanın yalnızca beyinlerini kullanarak işbirliği yapıp yapamayacağını merak ettik. BrainNet fikrini de böyle bulduk: iki kişi, üçüncü bir kişiye sorunun çözümü için yardım ediyor.” dedi.

Nisan ayında Scientific Reports’da yayımlanan çalışmada iki kişinin, üçüncü bir kişiye bağlı bir başlık yardımıyla yardımcı olduğu belirtildi. Katılımcılar, bir çeşit tetris oyununu beraber oynadı. Üç katılımcı da oyunu görebiliyor ancak oyunda başarılı olmak için gerekli bilgiler yalnızca gönderici olan kişilere veriliyor. Alıcı, bu bilgileri hiçbir ‘fiziki’ iletişimi olmayan göndericilerden yalnızca düşünce gücü aracılığı ile alarak oyunu tamamlıyor.

Üç katılımcı da farklı odalara konuldu. Bu katılımcılar birbirlerini göremiyor, duyamıyor ve bildiğimiz anlamda iletişim kuramıyordu. Kablolarla iletilen uyarılar, alıcının beynine elektrik dalgaları olarak gönderildi. Teknik olarak alıcının beynindeki nöronlar, göndericiden gelen bilgileri ‘gördüğü’ yönünde kandırılmış oldu. 

Araştırmacılar, teknolojinin verimli olarak gelişmesi halinde zihinsel olarak bir arada olan kişilerin beraber çalışıp sorunları çözebileceğini söylüyor. Elbette ki bu çalışmanın tekrar edilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

Kaynak : https://technoidhub.com/technology/first-brain-brain-interface-communicates-successfully-using-mind/16686/
66
9
4
4
3
Emoji İle Tepki Ver
66
9
4
4
3