• Anasayfa
  • Uzay
  • Uyarı: Dünya, Güneş Fırtınası Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Bilim İnsanlarından Uyarı: Dünya, Güneş Fırtınası Tehlikesiyle Karşı Karşıya

50
9
5
4
3
Bilim insanları, Güneş'te yaşanan patlamaların oluşturduğu fırtına hakkında uyarılarda bulundu. Güney yarım kürede ilgi çekici güney ışıklarının oluşmasına sebep olacak fırtınanın kötü etkileri de bulunuyor.

Güneş'te yaşanan bazı patlamalar, Güneş'ten bazı parçacıkların evrene yayılmasına sebep oldu. Bilim insanları, yayılan bu parçacıkların bir kısmının da Dünya'nın güney yarım küresine vurduğunu ve aurora australis (güney ışıkları) oluşumunun beklendiğini açıkladı. Daha çok kuzey ışıkları olarak bilinen aurora borealis de benzer şekilde Güneş parçacıklarının atmosfere çarpmasıyla oluşuyor. Magnetosferin Güneş Rüzgarları'na maruz kalması sonucu hayranlık verici mavi ışıklar oluşuyor, kuzey ve güney ışıkları da bunlardan ibaret.

Space Weather'ın internet sayfasından yapılan açıklamada, "Yüksek hızlı bir Güneş rüzgarı, Dünya'nın manyetik alanını sarsıyor ve bu da G-1 sınıfı aralıklı fırtınalara sebep oluyor. Gökyüzü gözlemcileri, özellikle kış karanlığının görünürlüğü artırmasıyla birlikte güney yarım kürede oluşabilecek auroralar için tetikte olmalılar." denildi.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (National Oceanic and Atmospheric Administration - NOAA), yaşanan fırtınayı G-1, yani 'minor' (küçük çaplı) olarak sınıflandırdı. Ayrıca yaşanan bu fırtınaların etkisi kuzey ve güney ışıklarından ibaret olmayacak.

Dünya'nın manyetik alanı genellikle insanlar için bir radyasyon bariyeri görevi görür. Yaşanan bu fırtınalar ise uydu tabanlı teknolojileri kötü etkileyerek radyasyon seviyesini artırabilir. Güneş rüzgarları ayrıca Dünya'nın dış atmosferini ısıtarak genleşmesine neden olabilir. Yaşanan bu olayların yörüngedeki uyduları etkileyerek dolaylı yoldan GPS ve televizyon sinyallerinde aksamalara sebep olabileceği söyleniyor.

Bunlara ek olarak yaşanan partikül dalgalanmaları manyetosferde yüksek akımların oluşmasına sebep olabilir, bunun sonucunda ise elektrik santrallerinin patlaması gibi olaylar yaşanabilir. Bu söylediklerimizin tamamı yaşanması muhtemel olaylar ancak tamamı kesin olarak gerçekleşecek diye bir şey yok; o yüzden şu an için panik yapmanıza da gerek yok.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1151682/space-weather-forecast-long-range-solar-particles-met-office-space-news
50
9
5
4
3
Emoji İle Tepki Ver
50
9
5
4
3