Orta Çağda Kullanılan "Bunu Nasıl Yaptınız" Dedirten Akıl Almaz Tedavi Yöntemleri Herkesle Paylaşılacak [Evde Denemeyin!]

24
4
0
0
0
Cambridge Üniversitesi, 2 yıl boyunca çalışacağı ve 500 bin sterlin harcayacağı yeni bir proje başlattı. Bilim insanları, bu proje kapsamında Orta Çağ dönemine ait tedavi yöntemlerini inceleyip, kamuoyu ile paylaşacaklar. Şu ana kadar keşfedilen yöntemler, akılalır gibi değil.

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Cambridge, gündeme bomba gibi düşecek bir projeye imza attı. Tamamlanması için 500 bin sterlin harcanacak olan bu projede, Orta Çağ dönemine ait tedavi yöntemleri kamuoyu ile paylaşılacak. James Freeman isimli bilim insanı tarafından yönetilecek proje, oldukça ilginç tedavi yöntemlerini gözler önüne serecek.

Cambridge Üniversite'nin projesi için, bugüne kadar gelmiş olan 180 civarında el yazmasındaki 8000 tıbbi tarif incelenecek. Yapılan açıklamaya göre bu el yazmalarının büyük bir bölümü, 1400 ila 1500'lü yıllardan kalma eserler. Ancak aralarında çok daha eski olanlar da var. Öyle ki incelenecek el yazmaları arasındaki en eskisi, tam 1000 yıl önce kaleme alınmış durumda.

Yüksek çözünürlüklü görüntü ve metinler, ücretsiz olarak yayınlanacak

El yazması kitap

*Orta Çağ döneminden kalma bir el yazması.

Orta Çağ döneminden kalma el yazmalarında yer alan tedavi yöntemleri, incelenip aydınlatıldıktan sonra Cambridge Dijital Kütüphanesi aracılığıyla ücretsiz olarak kamuoyu ile paylaşılacak. Yapılacak paylaşımlarda el yazmalarının yüksek çözünürlüklü görüntüleri ve İngilizceye çevrilmiş metinler de yer alacak. 

"İnsanlar, tarihin her döneminde sağlıklarını iyileştirmeye çalıştılar"

kan alma diyagramı

*İnsanlardan kan alınabilen yerleri gösteren bir görüntü. 

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. James Freeman, insanların tarihin her döneminde sağlıklarını iyileştirmek için uğraştıklarını ifade ediyor. Ancak o yıllarda tıbbın bu kadar gelişmiş olmadığını hatırlatan bilim insanı, eldeki imkanların kullanıldığını ve günümüz için geçerliliği olmayan yöntemlerin geliştirildiğini anlatıyor. Peki şu ana kadar tespit edilen tedavi yöntemleri neler? Gelin hep birlikte, Orta Çağ döneminde kullanılan bazı tedavi yöntemlerine bakalım...

Orta Çağ döneminde tercih edilmiş olsa da günümüzde kullanılmayan bazı tedavi yöntemleri [Kesinlikle evde denemeyin!]

Katarakt

Orta Çağ

*Orta Çağ'daki idrar testleriyle ilgili bilgilendirici bir metin.

Günümüzde oldukça yaygın ve dakikalar içerisinde gerçekleştirilen bir operasyon ile kurtulabileceğiniz katarakt için ilginç bir yöntem kullanılıyordu. İnsanlar o yıllarda, bir tavşanın safra kesesini bal ile karıştırıp, 3 gece boyunca gözlerine sürüyorlardı...

Gut hastalığı

Orta Çağ'da tıp

*Yukarıda, 14. yüzyılda hastaların bilgilerinin ve hikayesinin tutulduğu bir sayfayı görüyorsunuz.

Orta Çağ dönemindeki ilginç tedavi yöntemlerinden bir tanesi de protein tüketimi kaynaklı gut hastalığı ile ilgiliydi. Bir baykuşu tuzlayıp toz haline gelene kadar pişiren insanlar, bu tozu yaban domuzu yağıyla karıştırıyorlardı. Ortaya çıkan merhem hastanın vücuduna sürülüyor ve bu sayede de hastalığın geçeceğine inanılıyordu. Ayrıca bir köpek yavrusunun salyangoz ve adaçayı ile doldurulup pişirilmesi ve yağ kullanılarak merhem haline getirilmesi de gut için kullanılan yöntemlerden bir tanesiydi.

Daha neler var neler!

Kamuoyu ile paylaşılacak Orta Çağ dönemi tedavi yöntemleri bunlardan ibaret değil. Dr. James Freeman tarafından yapılan açıklamalarda, uzuv ağrıları için yöntemler geliştirildiği ifade ediliyor. Ayrıca silahlı yaralanmalarda kafa tasının kırılıp kırılmadığını anlamak için kullanılan yöntemler ile kırılan bir kemiğin nasıl kaynatılacağı ile ilgili yöntemler de el yazması eserler içerisinde yer alıyor. Öte yandan; o yıllarda da çocukları olmayan çiftler için ilginç yöntemler geliştirilmiş durumda. İşte tüm bunlar, önümüzdeki 2 yıl içerisinde tüm detayları ile paylaşılacak.

Cambridge Dijital Kütüphanesi'ne ulaşmak için, buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/uk/libraries-cambridge-cambridge-university-fitzwilliam-museum-b2146628.html
24
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
24
4
0
0
0