Kendi ChatGPT Uygulamanızı Geliştirebilirsiniz: API, Herkese Açık Olarak Yayınlandı

12
5
2
1
0
OpenAI, ChatGPT 3.5'i besleyen dil modelinin herkese açık olarak yayınlandığını duyurdu. Üstelik bu modeli kullanmak için bir servete sahip olmanız gerekmeyecek.

Kasım 2022’de herkesin kullanımına açılan sohbet botu ChatGPT, şu ana kadar yapabildikleriyle pek çok sektörde profesyonel işlerde bile kullanılmaya başladı. Aynı şekilde, bağımsız ve profesyonel geliştiriciler de sohbet botunu kendi hizmetlerine entegre etti, etmeye devam ediyor.

Fakat geliştiriciler, bugüne kadar ChatGPT’nin en yüksek kabiliyetine sahip haline erişemiyorlardı. OpenAI, yalnızca bir önceki nesil dil modeli olan “text-davinci-003” modeline erişim sunuyordu. Fakat mart ayı itibarıyla bu değişti.

Bugünün ChatGPT API'ını artık herkes erişebiliyor

chatgpt

OpenAI, paylaştığı duyuruda ChatGPT’nin bugünkü halini oluşturan GPT 3.5 dil modelinin API’ını kullanıma sunduklarını açıkladı. Geliştiriciler, artık “gpt-3.5-turbo” modelini kullanarak daha gelişmiş dil modeline ve dolayısıyla daha gelişmiş kabiliyetlere erişim sağlayabilecekler.

Yalnızca ChatGPT de değil, sesi metne dönüştüren Whisper da kullanılabilecek

ChatGPT’nin yanı sıra OpenAI, İngilizce sesi yüksek doğrulukta metne çevirebilen Whisper’ın da API’ını yayınladı. Geliştiriciler, “whisper-1” modeli ile Whisper’ı kendi geliştirdikleri sistemlere entegre etme imkânına kavuştu.

Peki bu ne işimize yarayacak? İşte bu sorunun bugüne kadar verilen cevabı: 

chatgpt

GPT 3.5 modeli ve Whisper’ın birlikte kullanımı henüz yeni halka açılmış olsa da aslında yakın zamanda büyük isimler tarafından kullanılabiliyordu. Örneğin Snapchat, GPT-3.5 API’ı ile bünyesinde ‘My AI’ adlı sohbet robotunu barındırmaya başlamıştı.

Whisper ise Speak tarafından kullanılmaya başlanmış, Güney Kore’de yapay zekâ tabanlı ve İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran bir uygulamada karşımıza çıkmıştı.

Hem Whisper’ın hem de GPT 3.5’in birlikte kullanımı ise büyük potansiyeller barındırıyor. Kullanıcılar, artık sadece sesli bir şekilde konuşarak GPT 3.5 modelinden isteklerine cevap alabilecekler. Yakında pek çok geliştiricinin de bu ikiliyi kullandığı örnekleri göreceğiz.

API’lardan yararlanmak elbette bedava değil:

chatgpt

OpenAI’ın API’ından faydalanmak isteyenler, yapay zekâya gönderdikleri her bir kelime için bir ücret ödeyecek. Fakat bu ücret, aslında ChatGPT’nin ilk günlerine nazaran çok daha düşük durumda.

gpt-3.5-turbo modeli ile yapılacak her bir işlem OpenAI’ın token sistemi üzerinden fiyatlandırılacak. 1000 token’lık işlemin maliyeti 0.002 dolar olacak. Bir token ise bir İngilizce kelimenin 4 karakterine denk geliyor.

Örneğin, bu haber metnini ChatGPT yazacak olsaydı toplam 1203 token harcanacaktı (2.379 karakter). Bu da hemen hemen sadece 4 kuruşa denk geliyor (Bu paragraf ve devamı hariç).

Maliyet hesaplamak için, OpenAI’ın kendi aracına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://openai.com/blog/introducing-chatgpt-and-whisper-apis
12
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
5
2
1
0