Çin, Kendi Uzay İstasyonuna Bir Adım Daha Yaklaştı: 2. Modül Fırlatıldı

15
3
2
1
1
Kendi uzay istasyonunu faaliyete almak isteyen Çin, istasyon için fırlatacağı üç modülden ikincisini de uzaya gönderdi.

Uzay istasyonu denildiği zaman neredeyse herkesin aklına Uluslararası Uzay İstasyonu geliyor. Çok uluslu bir çalışmanın ürünü olan bu istasyonun bilimsel çalışmalardaki rolü de hemen herkes tarafından biliniyor. Öte yandan Çin, bir yandan da kendi istasyonunu yapmak için çalışıyor.

Çin'in Tiangong adını verdiği uzay istasyonu için çalışmalar devam ediyor. Türkçe karşılığı Gökteki Saray olan Tiangong'un üretimi için uzaya üç modül gönderileceği açıklanmıştı. Bu modüllerden ikincisi de fırlatıldı. 

Üç modül gönderilecek

çin uzay istasyonu

Tiangong Uzay İstasyonu, gezegenimizin yüzeyinden 340 km ile 450 km arası yükseklikte bir yörüngede hareket edecek. İstasyon aynı zamanda Çin'in kendi insanlı uzay görevleri projesinin de üçüncü basamağını oluşturacak. Tamamlandığında 80 ila 100 ton arası bir ağırlığa sahip olacak istasyon, ISS'in 5'te 1'i boyutunda olacak. 

İstasyonun ilk modülü olan Tianhe (Göklerin Harmonisi) ise 29 Nisan 2021'de fırlatılmıştı. Sonrasında yapılan çeşitli görevlerde de kullanılan modüle eşlik edecek diğer modüllerin de bu yıl içerisinde fırlatılacağı belirtilmişti.

İstasyonun sahip olduğu modül sayısı ileride altıya kadar çıkabilir. Ana kabin olan Tianhe, yaşam destek ünitelerini barındırıyor ve üç kişilik mürettebatın yaşam alanı olarak kullanılması planlanıyor. Bu kabinde kontrol, navigasyon ve oryantasyon kontrol yapılıyor. Pekin'deki görev kontrol birimiyle iletişim de buradan sağlanıyor. Diğer iki modül olan Wentian ve Megtian, laboratuvar olarak hizmet verecek. İstasyonda 20'den fazla deney yapılması planlanıyor.

Kaynak : https://www.bbc.com/news/av/world-asia-china-62282862
15
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
15
3
2
1
1