Dünyada Yalnızca 700 Kişide Görülen Bir Hastalığa Sahip 11 Aylık Duru Bebek İçin Donör Gerekiyor

60
2
1
0
0
Geçtiğimiz aylarda sizlere kemik iliği nakli bekleyen Öykü Arin’in hikâyesini aktarmıştık. Öykü beklediği uyumlu iliğe kavuştu ve hayatı kurtuldu. Ancak ilik bekleyen binlerce daha hasta var. Dünyada sadece 700 kişide görülen bir hastalığa yakalanan 11 aylık Duru bebek ise o hastalardan birisi. Duru’nun ailesi kızlarını kaybetmemek için herkesi donör olmaya davet etti.

Diamond Blackfan anemisi. İlk kez duymuş olabilirsiniz, ancak dünyaya geleli henüz 11 ay olan Duru bebeğin küçük bünyesi bu hastalıkla mücadele ediyor. Aynı hastalığa sahip olan sadece 700 insan hayatta. Duru’nun ailesi ise kızlarının tedavisi için tek bir şey bekliyor: Uygun kemik iliği.

Buse ve Osman Ergan, kızları Duru için “Yavrumuzun kalbi her an durabilir. Bir an önce ilik nakli yapılması gerekiyor. Herkesi donör olmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu. Durunun ebeveynleri başlattıkları kampanya ile herkesi kan alma merkezlerine çağırdı ve bir donörlük seferberliği başlattılar.

Duru’nun aile bireylerinden alınan kan örnekleri ne yazık uyumsuz çıktı. Ona uyumlu olacak kemik iliğine sahip birisi belki de şu anda dışarıda bir yerde. Buse ve Osman Ergan’ın mücadelesi sosyal medyadaki kampanya ile devam ediyor. İşte bu noktada sosyal medyadaki hareketlenmeden biraz daha fazlası gerekiyor. 

Yapmanız gereken şey çok basit: En yakın Kızılay merkezine giderek 3 tüp kan verip kemik iliği donörü olun!

duru bebek

Kızılay merkezlerine giderek küçük bir form doldurduktan sonra yetkililer sizden 3 küçük tüp kan alıyor, ardından bu örnekler incelenmeye gidiyor. İncelenen örnekler eğer ihtiyaç sahibi biriyle eşleşirse bu kez kemik iliği vermeniz için çağırılıyorsunuz. 

Peki neden doğrudan sadece Duru için kemik iliği aranmıyor? Aslında aranıyor. Ancak bunun için reşit olan her vatandaşın donör olması gerekiyor. Çünkü siz gönüllü olmadıkça kemik iliğiniz hakkında detaylı bilgiye sahip olmak imkansız.

Bunun için en yakın Kızılay merkezine gidip, kan vermeniz yetiyor. Sonra Duru ya da bir başka hastaya umut olabiliyorsunuz. 

Durun’nun annesi: Çok geç olmadan sesimizi duyun

kemik iliği

Buse Ergan, "Hastanede doktoru, 'Kızınızı getirmeseydiniz, sabaha yatağında ölü bulabilirdiniz' dedi. Kızımın dünyada 700 kişide görülen Diamond Blackfan anemisi olduğu tespit edildi. Saf ilik yetmezliği olan hastalığa yakalanan kızıma 9 aydır dışarıdan kan veriliyor. Kan aldığı için vücudunda demir miktarı yükselen, kalp ve akciğeri zarar gören Durumuzun her an kalbi durabilir. Bu yüzden bir an önce uygun ilik bulunması için duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyoruz." dedi.

Osman Ergan ise "Tek isteğimiz onu yaşatmak. İlik nakli için herkesten destek istiyoruz. Yapacağınız tek şey Kızılay'a gidip sadece 3 tüp kan vermek. Unutmayın ki dünyayı iyilik kurtaracak. Lütfen sesimizi duyun" açıklamasında bulundu.

60
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
60
2
1
0
0