Pablo Escobar'dan Sonra Dünyanın En Çok Tanınan Uyuşturucu Baronu Olan El Chapo'nun Çarpıcı Hayat Hikâyesi

4
3
1
1
1
Hayatının anlatıldığı Netflix dizisi ile hepimizin tanıdığı dünyanın en büyük uyuşturucu kartellerinden birinin lideri olan El Chapo lakaplı Joaquín Guzmán, bir dönem dünya uyuşturucu piyasasını elinde bulunduruyordu. Gelin El Chapo kimdir yakından bakalım ve sıra dışı hayat hikayesini görelim.

Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar ismini eminiz herkes duymuştur. Birçoğumuz, onunla yakın dönemde sahneye çıkan Meksikalı uyuşturucu baronu El Chapo lakaplı Joaquín Guzmán’ı ise hayatının anlatıldığı 2017 yapımı Netflix dizisi ile tanıdı. Aktif olduğu dönemde dünya uyuşturucu piyasasını elinde bulunduran El Chapo, on binlerce kişinin ölümüne neden olmuştur.

El Chapo’nun aslında klasik bir hikayesi var. Berbat bir ailede daha küçük yaşta pis işlere bulaşmak zorunda kaldı ama hırsı sayesinde akranlarından farklı olarak hızla yükseldi ve kendi kartelini kurdu. Kısa süre içinde tüm dünyada bilinen ve aranan bir suçlu haline gelmesi ise dillere destan bir öykü. El Chapo kimdir gelin yakından bakalım ve kan donduran hayat hikayesinin detaylarını görelim.

El Chapo kimdir? Pisliğin içine doğmuş şanssız bir çocuk:

el chapo

Tam adıyla Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, 4 Nisan 1957 tarihinde Meksika kırsalında fakir bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babasından şiddet gördüğü bilinen Guzmán, kısa boylu ve tıknaz bir çocuk olduğu için İspanyolca kısa anlamına gelen El Chapo takma adı ile anılıyordu.

Çiftçi bir ailede doğduğu için çocukluğu tarlalarda geçti. Zaman zaman bölgenin tüm çocuklarıyla beraber haşhaş tarlalarında çalışıyordu. Babası ile birlikte bölgedeki pek çok insan gibi ufak tefek uyuşturucu satış işleri yapıyorlardı. Gerçek anlamda organize suça bulaşması ise 1980’li yıllarda başladı.

Kartelin yanında çıraklığa başlayan hırslı genç: 

el chapo

El Chapo, 1970’li yıllarda El Padrino tarafından yönetilen Guadalajara Karteli için çalışmaya başlamıştı. Uyuşturucu sevkiyatlarını denetlemek gibi basit bir görevi vardı. Fakat kendisi payını arttırmak istiyordu. Zaten gözü kara bir adam olarak şiddet kullanmaktan çekinmediği için kartel içindeki saygınlığı da giderek artmaktaydı.

1980’li yıllarda El Chapo, Meksikalı ve Kolombiyalı kartellerle ortak işlere imza atmaya başladı. Elbette malın gönderildiği yer, dünyada en çok uyuşturucu bağımlısının yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri topraklarıydı. Bu dönemde Guadalajara Karteli içinde bulunan köstebek bir DEA ajanının ifadeleri, El Chapo’nun adım adım ilerleyişini anlatmaktadır. 

El Chapo en sonunda kendi kartelini kuruyor:

el chapo

Guadalajara Karteli liderinin tutuklanması sonrası El Chapo işlerin kontrolsüz kalmasını istemediği için kendi Sinaloa Kartelini kurdu. Aslında kahramanımızın gerçek anlamda gözünü nasıl hırs bürüdüğünü bu dönemde görüyoruz. 1989 - 1993 yılları arasında Sinaloa Karteli ile hem diğer karteller hem de Meksika ordusu arasında binlerce insanın hayatını kaybettiği korkunç bir çatışma dönemi yaşandı. 

Hükümetin baskıları nedeniyle El Chapo bir süre kaçtı ve oradan oraya gezdi. 1993 yılında tutuklanıp Meksika’ya gönderildi ve 20 yıl hapse mahkum edildi. Elbette bu dönemde de hapishaneden kartelini yönetmeyi sürdürdü. 2001 yılında rüşvete bağladığı gardiyanların yardımıyla kolayca hapisten kaçtı. Kaçış soruşturmasında neredeyse tüm gardiyanların yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı.

2000’li yıllar El Chapo’nun zirveyi gördüğü dönem oldu:

el chapo

Hapisten kaçtıktan sonra El Chapo kelimenin tam anlamıyla kendi krallığını kurdu diyebiliriz. 2000’li yıllarda Meksika ve Kolombiya’dan çıkıp da Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçırılan her bir uyuşturucu ona aitti. Kendisi çerez parası gibi milyonlarca dolar rüşvet dağıtıyordu. Forbes dergisine göre 2009 yılında Sinaloa Karteli’nin 3 milyar dolar, El Chapo’nun ise kişisel olarak 1 milyar dolar serveti vardı. 

Tıpkı Pablo Escobar gibi El Chapo’nun da bir halk kahramanına dönüştüğü dönem bu dönemdir. Yoksulluğun pençesindeki halka uyuşturucu işinden bir istihdam sağlamakla kalmamış, aynı zamanda bölgedeki her bir yoksula yardım etmeye başlamıştı. Öyle ki adına bugün bile söylenen kahramanlık türküleri yazılmıştı. 

ABD, El Chapo’nun başına büyük ödüller koydu:

el chapo

Amerika Birleşik Devletleri için El Chapo bir numaralı düşman haline gelmişti. Onun hakkında en ufak bir bilgi getirene bile 5 milyon dolar ödül verileceği açıklandı. Bir yandan da Meksika ordusu var gücüyle Sinaloa Karteli ile savaşıyordu. O dönem yaşanan çatışmalarda resmi rakamlara göre on binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

Bu dönemde El Chapo için kelimenin tam anlamıyla bir insan avı başlatılmıştı. Bırakın ailesini, onunla uzaktan yakından alakası olan herkes yakalanıyordu. ABD başta olmak üzere tüm ülkeler ailenin mal varlıklarına el koyuyordu. El Chapo bu süreçte bir kez yakalanmış ama yine rüşvet yardımıyla kaçmıştı. En büyük kaçışı ise 2014 yılında yaşandı.

Prison Break’te bile böyle kaçış görülmedi:

el chapo

El Chapo nihayet DEA ve Meksika ordusunun haftalar süren bir operasyonu sonucu 2014 yılında Meksika’nın Mazatlan kentinde yakalandı ve tutuklandı. Mahkemeyi beklerken Toluca yakınlarında bulunan maksimum güvenlikli Altiplano hapishanesine gönderildi. Fakat 11 Temmuz 2015 gecesi bir baktılar El Chapo yok.

Yapılan incelemelerde hücresindeki lavabonun altından dışarı doğru uzanan 1.5 kilometrelik bir tünel bulundu. Tünel, 2 metrelik ahşaplarla güçlendirilerek inşa edilmiş profesyonel bir yapıydı. Hatta öyle ki tünelde toprak taşıma işleri için bir motosiklet kullanılıyordu. Olan olmuş, El Chapo kaçmıştı. Tekrar bir insan avı başlatıldı. 

Nihayet El Chapo bir daha kaçmamak üzere yakalandı:

el chapo

Kaçış sonrası ABD ve Meksika güvenlik güçlerinin ortak katılımıyla o güne kadar görülmemiş büyüklükte bir insan avı başlatıldı. Bu sefer yalnızca El Chapo ve çevresindekiler değil, bilinen tüm uyuşturucu kartellerine operasyon düzenleniyordu. Hal böyle olunca düğüm daha kolay çözüldü ve El Chapo, 8 Ocak 2016 tarihinde kendi bölgesi Sinaloa’da kanlı bir çatışma sonrası ele geçirildi.

Bu sefer işleri sıkı tuttular ve El Chapo’yu uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama, cinayet gibi suçlarla arandığı Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderdiler. Yüksek güvenlik önlemleri arasında 13 Kasım 2018 tarihinde başlayan mahkemesi 12 Şubat 2019 tarihinde tamamlandı ve kendisi ömür boyu artı 30 yıl hapis cezasına mahkum edildi. 2021 yılında eşi Emma Coronel Aispuro da tutuklandı ve üç yıl hapis cezasına mahkum edildi. 

Hayatının anlatıldığı aksiyon dolu dizi: El Chapo

  • Yıl: 2017 - 2018
  • Tür: Biyografi, Suç, Dram
  • Oyuncular: Marco de la O, Humberto Busto, Diego Vásquez
  • IMDb: 7.8

Netflix orijinal yapımı El Chapo dizisinde dünyanın en büyük uyuşturucu baronlarından bir tanesi olan El Chapo lakaplı Joaquín Guzmán’ın suça bulaşma, kendi kartelini kurma, zirveyi görme ve en sonunda da yakalanma hikayesini izliyoruz. 

Dünyanın en büyük uyuşturucu karteli liderlerinden bir tanesi olan El Chapo kimdir sorusunu yanıtlayarak sıra dışı hayat hikayesi hakkındaki önemli detaylardan bazılarını paylaştık. Malum soruyu soralım; Escobar mı El Chapo mu daha büyük? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.  

Kaynak : https://www.britannica.com/biography/Joaquin-Guzman-Loera
4
3
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
4
3
1
1
1