• Anasayfa
  • Yaşam
  • Elektronik Sigara Kaynaklı İlk Ölüm Gerçekleşti

Elektronik Sigara Kaynaklı İlk Ölüm Gerçekleşti

98
32
19
10
8
ABD’de bir kişi, 'elektronik sigara kullanımına bağlı bir solunum hastalığı nedeniyle' vefat etti. Hastanın bu gerekçeyle hayatını kaybeden ilk insan olduğu belirtildi.

Elektronik sigara, ülkemizde yasak olmasına rağmen dünya çapında oldukça popüler. Normal sigara ile sık sık kıyaslanan bu cihazların ABD’de gizemli bir hastalığın kaynağı olduğu iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkede ilk defa bir vatandaş bu gizemli hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. İllionis salgın hastalıklar kurumunda görevli olan Doktor Jennifer Hayden, yaptığı açıklamada hastanın, elektronik sigara kullanımı sonrası tanımlanamayan bir hastalık nedeniyle tedavi altına alındığını açıkladı.

ABD’li yetkililer, elektronik sigara kullanımı ile gizemli bir akciğer rahatsızlığı arasında bir bağ olduğuna inanıyor. 22 eyalette gözlemlenen 193 vaka olduğunu belirten CDC, vakaların çoğunda esrarın etken maddesi olan THC’nin sıvı olarak elektronik sigarada da içildiğini belirtti. Vakalar 28 Haziran-20 Ağustos arasındaki dönemde rapor edildi.

Elektronik sigara kullanımına bağlı solunum hastalığı can aldı

elektronik-sigara-içen-kadın

CDC yöneticilerinden Robert Redfield, yaptığı açıklamada  "Elektronik sigara kullananlarda görülen akciğer hastalığı salgınında bir kişinin öldüğünü duymaktan üzüntü duyduk" derken bu ölümün elektronik sigarayla ilişkilendirilen sağlık risklerine yönelik tahminleri de güçlendirdiğini ifade etti. 

Doktorların gizemli hastalık ile ilgili olarak şu ana kadar elde ettikleri bilgilere göre rahatsızlık ile herhangi bir mikrop ya da bakterinin ilgisi bulunmuyor. Bütün hastalar bir şekilde THC aldıklarını kabul ederken hastalığın bulaşıcı olmadığı ifade ediliyor. 

Amerikan Elektronik Sigara Birliği Başkanı Gregory Conley, hastalığın nikotin ile değil esrar ve diğer uyuşturucularla ilgili olduğuna inandıklarını söyledi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA’dan Mitch Zeller ise soruşturmanın başında olduklarını ve gerçekleri elde etmeye çalıştıklarını söyledi. 

Elektronik sigara ile ilgili tartışmalar daha uzun süre devam edecek gibi gözüküyor. En doğrusu ise hiç başlamamak, başladıysak da sigarayı tamamen bırakmak gibi duruyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/elektronik-sigaraya-bagli-gizemli-akciger-hastaligindan-ilk-olum-41312062
98
32
19
10
8
Emoji İle Tepki Ver
98
32
19
10
8