Elon Musk, SpaceX Logosundaki 'X' Harfinin Neden Yamuk Olduğunu Açıkladı

19
5
3
1
1
Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO'su Musk, SpaceX logosundaki X harfinin neden yamuk ve logonun geri kalanıyla uyumsuz olduğunu açıkladı. Musk, her iki şirketin logosu üzerine kafa patlattığını da belirtti.

Şirketlerin ve markaların kullandıkları yazı tipleri, insan psikolojisinde belli bir amaca hizmet etmek için özenle seçiliyor ya da oluşturuluyorlar. Örneğin, Tesla ve SpaceX’in keskin köşelere sahip ve boşluklu olan yazı tipi, fütüristik bir algı yaratılmasını sağlıyor. Peki, SpaceX’in logosundaki 'X' harfi neden yazının geri kalanıyla uyumlu değil?

SpaceX logosuna bakacak olursanız yazı tipinin genel olarak bazı kenarlarından yoksun (A ve E harflerinin bir bölümü) ve keskin hatlar taşıdığını görebilirsiniz. Fakat X harfine geldiğimizde X’in bir yarısının logonun dışına taştığı ve büküldüğü görülüyor. İşte bunun anlamı, bugün birinci ağızdan, SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından paylaşıldı.

Musk, Tesla ve SpaceX logoları için kafa patlatmış:

tesla spacex

Elon Musk, Tesla ve SpaceX yazı tipleri hakkında gelen yorumlardan bazılarına cevap vererek SpaceX logosundaki X’in neyi temsil ettiğini da açıkladı. Bir takipçisinin “TESLA yazı tipi fazlasıyla tatlı” yorumuna yanıt veren Musk, şu ifadeleri kullandı:

“Tesla ve SpaceX yazı tipi tasarımı için biraz kafa patlattım (açıkçası her iki yazı tipini de seviyorum). Bazı benzerlikler var, özellikle negatif alan kullanımı. Yıllar boyunca birçok küçük ince ayar yaptık.”

SpaceX logosundaki 'X'in tasarımı ne anlama geliyor?

spacex

Musk, SpaceX’ten bahsettikten sonra bir diğer takipçisiyse SpaceX logosundaki X’e dikkat çekti. Logodaki X harfinin mükemmel olduğunu belirten takipçiye Musk’ın yanıtı şu şekilde oldu:

“X’in bükülmesi, roketin yörüngeye olan arkını temsil ediyor.”

Kaynak : https://www.businessinsider.com/elon-musk-hidden-meaning-font-design-for-tesla-and-spacex-2022-8
19
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
19
5
3
1
1