Instagram ve Facebook'taki Tüm Reklamları Kaldıracak Abonelik Paketi Resmen Duyuruldu: İşte Fiyatlar!

12
4
1
0
0
Meta, bir süredir iddia kapsamında olan ücretli abonelik sistemini resmen duyurdu. Kullanıcılar artık, Facebook ve Instagram'ı tek bir reklam görmeden kullanabilecek. Peki abonelik paketleri için fiyatlar nasıl oldu?

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Meta, eylül ayının başında ilginç bir konuyla haberlerimize konu olmuştu. The New York Times'ın dile getirdiği iddiaya göre teknoloji devi, Avrupa'daki kullanıcılar için yeni bir ücretli abonelik paketi planlıyordu. İddialara göre Meta, bu aboneliği satın alan kullanıcılara reklam göstermeyecekti. 

Bugünse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sonunda Meta, konuyla ilgili bazı resmî açıklamalarda bulundu. Meta'nın şimdilik Avrupa ülkelerinde kullanılabilecek abonelik paketi resmen duyuruldu. Meta'nın açıklamasına göre isteğe bağlı özellik, Facebook ve Instagram için kullanılabilecek. Meta'nın yeni özelliği, Türkiye'de kullanılamayacak.

Meta'nın ücretli abonelik paketi kaç para olacak?

Meta ücretli abonelik

Facebook'un about.fb adresinde yer alan açıklamaya göre kullanıcılar, Meta'ya ait platformların ücretli abonelik paketlerinde, masaüstü ve mobil sürümler için ayrı ayrı fiyatlandırmalar görecekler. Bunun nedeni, tahmin edebileceğiniz üzere Apple ile Google'ın uygulama içi satın alımlardan komisyon kesiyor olması.

Kullanıcılar, Facebook ve Instagram için ayrı paketler satın almak zorunda değiller. Her iki platform ve bağlı hesaplar için de abonelikler satın alınabilecek. Peki Meta'nın ücretli abonelik paketi kaç paradan satılacak?

Meta ücretli abonelik fiyatları

Paket ve özellikleri Fiyatı
Masaüstü için Facebook veya Instagram 9,99 euro
Mobil için Facebook veya Instagram 12,99 euro
Tüm platformlar için bağlantılı hesap ücreti (web/mobil) 6 euro / 8 euro

Görünüşe göre AB yetkilileri ile Meta bir ortak nokta bulmayı başarmış durumda. Böylece artık reklam görmeksizin sosyal medyada zaman geçirebilmek mümkün olacak. AB yetkililerinin sadece reklamları kaldırmaya yönelik bir hizmete izin verip vermeyeceği de uzun zamandır tartışma konusuydu

Ücret ödemek istemeyenler için zorlama olmayacak!

Şunu da belirtmekte fayda var; Facebook ve Instagram, şimdi olduğu gibi ücretsiz kalmaya devam edecek. Ücret ödemeyen kullanıcılar, platformlarda reklam görmeye devam edecekler. Ücretli abonelik paketi, kullanıcılar için yeni ve reklamsız bir deneyim sunmak için planlandı.

Peki ne oldu da Meta böyle bir işe girdi?

Meta, veri kullanımı ve hedefli reklamlar nedeniyle Avrupa Birliği ile zaten sorunlar yaşıyor. Hatta İrlandalı düzenleyiciler, Meta'ya zorla kişiselleştirilmiş reklamlar gösterdiği için 413 milyon dolar, Avrupalı kullanıcı verilerini ABD’ye aktardığı gerekçesiyle de 1,3 milyar dolar para cezası kesti. Ayrıca Avrupa Birliği, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında Meta'nın kendisini, Instagram'ı ve Facebook'u "eşik bekçisi" ilan etti. İşte Meta, tüm bu sorunlardan kurtulmak için ücretli abonelik paketi fikrini ortaya attı...

Kaynak : https://about.fb.com/news/2023/10/facebook-and-instagram-to-offer-subscription-for-no-ads-in-europe/
12
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
4
1
0
0