İşte Gaz Çıkarınca Ortaya Yayılan Kötü Kokunun Ardındaki Bilimsel Gerçek

3
2
1
0
0
Gaz çıkarmak, aslında kabullenmesek de günlük hayatımızın bir parçası. Mesela şu an bu yazıyı okurken bile gaz çıkarmış olabilirsiniz. Bu doğal ve biyolojik süreç gerçekleşirken genelde tatsız bir sürprizle de karşılaşabiliriz: Kötü koku.

Peki böylesine doğal bir durum neden bu kadar kötü koku yayabiliyor?

Üstelik bazen farkında bile olmazken bazen neden bu kadar fark edilebilir oluyor?

Gaz çıkarmak, insan vücudunun doğal bir sürecidir ve her insan gaz çıkarır.

Her sağlıklı insan, bu doğal süreci günde en az 20 kez yaşar. Ancak bazı durumlarda ortaya çıkan kötü koku, çevrede rahatsızlık yaratabilir. Bu durumun nedenleri ise oldukça çeşitlidir.

Bağırsaklarda oluşan gazın kaynağı genellikle sindirim sürecinde ortaya çıkan gazlardır. Sindirim esnasında yutulan hava veya bağırsaklardaki bakterilerin gıdaları parçalaması sonucu hidrojen, karbondioksit ve metan gibi gazlar açığa çıkar. Bu gazlar da genelde kokusuzdur.

Ancak bazı durumlarda gazın kötü kokulu olmasının nedeni, sindirim sistemine ya da tüketilen besinlere dayanır.

kötü koku

Özellikle brokoli, lahana, karnabahar gibi kükürt içeren besinlerin sindirimi sırasında ortaya çıkan bileşikler, gazın kötü kokmasına yol açıyor. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları, bağırsak enfeksiyonları, kabızlık, besin alerjileri veya kullanılan ilaçlar da gazın koku ve miktarını etkiler.

Merak etmeyin, kötü kokuyla başa çıkmak için de bazı önlemler alınabilir. Bunun için öncelikle beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek gerekir. Lifli besinlerin tüketimine dikkat edilerek sindirimi kolaylaştırmak ve kötü kokulu gaza neden olabilecek gıdalardan uzak durmak faydalı olabilir.

Eğer hâlâ bu süreç kötü kokulu ve sık sık tekrar ediyorsa, bir uzmana danışmakta fayda var.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0