• Anasayfa
  • Mobil
  • ‘Bilgisayar Telefonu Görmüyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10’da ‘Bilgisayar Telefonu Görmüyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?

32
13
2
2
0
Özellikle Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızı USB kablosu ile Windows 10 bilgisayarınıza bağladığınız zaman karşınıza bilgisayar telefonu görmüyor sorunu çıkabilir. Sizin için bilgisayar telefonu görmüyor sorunun nedenlerini, çözüm önerilerini ve uygulayabileceğiniz farklı yöntemleri anlattık.

Eğer herhangi bir bulut depolama hizmeti kullanmıyorsanız, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdan Windows 10 bilgisayarınıza dosya aktarmanın en kolay yolu cihazın USB kablosu ile telefonu bilgisayara bağlamaktır. Fakat bu bağlantı sırasında bilgisayar telefonu görmüyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bilgisayar telefonu görmüyor sorunun pek çok farklı nedeni olabilir.

Bilgisayar telefonu görmüyor sorununun nedeni bağlantı kablosu, USB bağlantı türü ya da sürücülerin yüklenmiyor olması olabilir. Nedeni ne olursa olsun, bilgisayar telefonu görmüyor sorunu ile karşılaştığınız zaman uygulayabileceğiniz pek çok farklı ve basit yöntem var. Sizin için bilgisayar telefonu görmüyor sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtladık, nedenlerini ve uygulayabileceğiniz yöntemleri anlattık.

Bilgisayar telefonu görmüyor sorunu nasıl çözülür?

  • Kablo ve bağlantı noktasını kontrol edin
  • USB bağlantı türünü değiştirin
  • Sürücüleri elle yükleyin
  • Cihazı kaldırıp yeniden yükleyin
  • USB hata ayıklamayı etkinleştirin
  • OEM sürücülerini yükleyin

Kablo ve bağlantı noktasını kontrol edin:

bilgisayar telefonu görmüyor

Bilgisayar telefonu görmüyor sorununun en sık karşılaşılan nedenlerinden biri hatalı kablo ve hatalı bağlantı noktasıdır. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey farklı bir bağlantı kablosu ile akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlamaktır. 

Eğer yeni bir kablo sorununuzu çözmediyse bağlantı noktasını değiştirin. Bilgisayarınızda USB 3.0 ve USB 2.0 gibi farklı bağlantı noktaları varsa akıllı telefonunuzu sırayla her farklı bağlantı noktasından bağlamayı deneyin. 

Farklı bağlantı noktaları ve kablolar denemeden önce uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem de hem bilgisayarı hem de telefonu yeniden başlatmaktır. Diğer çözüm yöntemlerine geçmeden önce, akıllı telefonunuzu farklı bilgisayarlara bağlamayı deneyerek soruna kablonun ya da bağlantı noktasının neden olup olmadığından emin olabilirsiniz.

USB bağlantı türünü değiştirin:

bilgisayar telefonu görmüyor, usb bağlantı türü

Bir akıllı telefonu USB kablosu ile bir bilgisayara bağladığınız zaman karşınıza dosyaları aktar, şarj et, fotoğraf aktar gibi farklı seçenekler çıkacaktır. Bilgisayar telefonu görmüyor sorununa doğru tercih yapılmamış bu seçenekler neden oluyor olabilir.

Bu sorunu bilgisayar ile değil, telefon üzerinden çözmeniz gerekiyor. Bunun için; öncelikle telefon ile bilgisayarın bağlantısını kesin ve yeniden bağlayın. Ardından telefonun Ayarlar menüsünü açın. Buradan Bağlı Cihazlar ekranını açın ve USB seçeneğine dokunun. İlk tercih olarak Dosyaları Aktar seçeneğine dokunun.

Genel olarak Dosyaları Aktar seçeneği ile bilgisayar telefonu görmüyor sorunu ortadan kalkacaktır. Fakat bazen bu seçenek de soruna yol açabilir. Eğer sorun ortadan kalkmadıysa aynı adımları izleyerek Fotoğrafları Aktar seçeneğini tercih edin. Bağlantı mutlaka sağlanacaktır. 

Sürücüleri elle yükleyin:

bilgisayar telefonu görmüyor, güncelleme

Bilgisayar telefonu görmüyor sorununu ortaya çıkaran bir başka neden de aygıt sürücülerinin otomatik olarak yüklenmiyor oluşudur. Normal şartlar altında telefonu bilgisayara bağladığınız an kısa sürede aygıt sürücüleri yüklenecektir. Fakat bazen yüklenmeyebilir. 

Eğer sürücüler otomatik olarak yüklenmediyse bilgisayarınızın Aygıt Yöneticisi üzerinden kolayca yükleyebilirsiniz. Bunun için; telefonu bilgisayarınıza bağlayın, Aygıt Yöneticisi’ni açın ve USB Aygıtları menüsünü genişletin. Burada telefonunuzu ismiyle bulun ve üzerinde sağa tıklayın. Sürücüyü Güncelle seçeneğine tıklayın ve bulunan tüm sürücüleri yükleyin.

USB aygıt sürücülerinin yüklenmesi her bilgisayarda değişen bir sürede tamamlanacaktır. Bu işlemin ardından telefon bilgisayar bağlantısını kesin, bilgisayarı yeniden başlatın ve açıldığı zaman akıllı telefonunuzu yeniden bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayar telefonu görmüyor sorununun çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

Cihazı kaldırıp yeniden yükleyin:

bilgisayar telefonu görmüyor, cihazı kaldır

Sürücü güncelleme işlemi her zaman bilgisayar telefonu görmüyor sorununa çözüm olmayabilir. Böyle bir durumda kesin sonuç alacağınız bir yöntem olan, cihazı kaldırıp yeniden yükleme yöntemini uygulayabilirsiniz. Çünkü Windows 10 sürücüyü ilk başta doğru yüklememiş olabilir. 

Cihazı kaldırıp yeniden yükleme işlemi için; telefonu bilgisayarınıza bağlayın, Aygıt Yöneticisi’ni açın ve USB Aygıtları menüsünü genişletin. Burada telefonunuzu ismiyle bulun ve üzerinde sağa tıklayın. Cihazı Kaldır seçeneğine tıklayın ve çıkan ekranları onayladıktan sonra telefon bilgisayar bağlantısını keserek bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayar tekrar açıldığı zaman normal bir şekilde telefonu bilgisayara bağlayın. Normal şartlar altında olduğu gibi Windows 10 işletim sistemi yeni aygıtı algılayacak ve gerekli olan sürücüleri yükleyecektir. Böylece bilgisayar telefonu görmüyor sorunu ortadan kalkacaktır. 

USB hata ayıklamayı etkinleştirin:

usb hata ayıklama, android, bilgisayar telefonu görmüyor

USB hata ayıklama yöntemi pek kullanılan bir yöntem değildir. Biraz uzun ve karmaşık adımlardan oluşur ama bilgisayar telefonu görmüyor sorunu bir türlü çözülmüyorsa uygulanabilir ve kesin sonuç veren yöntemlerden bir tanesidir. 

Öncelikle telefonu bilgisayara bağlayın ve telefonunuzun Ayarlar ekranını açın. Buradan Sistem ya da Aygıt olarak adlandırılan sayfayı açın. Cihaz numaranızı bulun ve birkaç kez dokunarak Geliştirici Seçenekleri aktif hale getirin. Geliştirici Seçenekleri açın. Bu seçenekler her telefonda farklı bir yerde olacağı için Ayarlar ekranındaki arama çubuğu ile ulaşabilirsiniz.

Geliştirici Seçenekler arasından USB Hata Ayıklama seçeneğini bulun ve aktif hale getirin. Cihazın işlemi tamamlamasını bekleyin. İşlem sonrası bilgisayar telefonu görmüyor sorunu çözülecektir. Telefon dosyalarınıza bilgisayarınızın Dosya Gezgini üzerinden ulaşabilirsiniz.

OEM sürücülerini yükleyin:

bilgisayar telefonu görmüyor, oem sürücüsü

OEM sürücüleri, aygıt üreticileri tarafından geliştirilen sürücülerdir. Bu yöntemi, eğer Aygıt Yöneticisi üzerinden aygıt sürücülerini güncelleyemediyseniz uygulayabilirsiniz. İlk olarak buradan cihazınıza uygun aygıt sürücüsünü bulun ve indirin.

Bir EXE dosyası aldıysanız direkt olarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz ama başka bir dosya aldıysanız öncelikle telefonu bilgisayara bağlayın ve Aygıt Yöneticisi’ni açın. Buradan telefonunuzu bulun ve üzerinde sağa tıklayarak Cihazı Güncelleştir seçeneğine tıklayın.

Açılan güncelleştirme ekranından Bilgisayarıma Gözat seçeneğine tıklayın. Dosyalarınız arasından indirdiğiniz OEM sürücüsünü bulun ve yükleyin. Her bilgisayara göre değişen bir süre sonra sürücü yüklenecek ve bilgisayar telefonu görmüyor sorunu ortadan kalkacaktır.

Sizin için Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzu bağladığınız zaman ortaya çıkan bilgisayar telefonu görmüyor sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtladık ve uygulayabileceğiniz yöntemleri anlattık. Yöntemleri sizin için kolay olandan zor olana doğru sırayla deneyerek sorunun çözümüne ulaşacaksınız. 

32
13
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
32
13
2
2
0