Github Benzeri, Geliştiricilere Özel 8 Sosyal Platform

9
2
0
0
0
Yazılım dünyasına ilginiz olmasa bile zaman zaman karşınıza çıkan GitHub'u duymuş olabilirsiniz. Yazılımcı ve geliştiricilere özel sosyal platformları derledik.

Öncelikle nedir bu GitHub? Kısaca anlatacak olursak GitHub dünyadaki en büyük kod hosting (barındırma) sitelerinden bir tanesidir. Git yazılımı ile entegre olmuş ve temel amacı depolama alanı sağlamak olan bu site kullanıcılarına yazılımsal projelerde kolaylıklar sağlamaktadır.

GitHub sayesinde kullanıcılar zamandan, mekandan ve hatta diğer kullanıcılardan bağımsız olarak bir projede ortaklaşa çalışıp değerlendirmelerde bulunabilirler. Aynı zamanda GitHub kullanıcılarına proje yönetiminde ve sürdürülmesinde versiyon kontrol sistemi için Git ya da Subversion seçeneklerinden ihtiyaçlarına uygun olanını sunan bir platformdur. 

Fakat Github’ın dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft tarafından 7.5 milyon dolara satın alınması bütün GitHub kullanıcılarını mutlu etmişe benzemiyor. Her ne kadar Microsoft bu konuda Facebook kadar kara bir üne sahip olmasa da, kişisel verilerinin büyük bir teknoloji şirketi tarafından satın alınması Github kullanıcıların istemedikleri bir şeydi. Siz de GitHub’ın geçirmiş olduğu değişimden memnun değil ve bir alternatif arayışı içindeyseniz sizin için bir araya getirdiğimiz GitHub alternatiflerine göz atmanızda fayda var.

Github benzeri ve alternatifi olan yazılımcı ve geliştirici platformları: 

Bitbucket

Bitbucket

Kullanım ve popülerlik açısından en iyi GitHub alternatiflerinden birisi Bitbucket. Sınırsız sayıda herkesin erişimine açık ya da özel olarak kullanabileceğiniz depolarınız, kişisel kullanımlarınız ya da 5 kişiye kadarki topluluklarınız için ücretsiz bir servis olarak sunulmakta. Git istemcisini ya da Git komut satırını kullanarak dosyalarınızı Bitbucket’a yükleyebilirsiniz.

Aynı GitHub gibi, Bitbucket da size ücretsiz bir web sitesi hosting hizmeti sunmakta. Bitbucket ile isterseniz hesapadı.bitbucket.org şeklinde bir web sitesine ya da hesapadı.bitbucket.org/projesayfası şeklinde bir proje sayfasına sahip olabilirsiniz. 

Bitbucket aslında bir Git kod yöneticisinden çok daha fazlası olarak karşımıza çıkmakta. Oluşturulan takımlarla birlikte proje planlama, kodlar üzerinde ortak çalışma ve görevlendirme gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Trello ve JIRA gibi proje yönetim uygulamaları ile bütünleşik çalışan uygulama büyük projeleri kolaylıkla ve zamanında tamamlamanıza imkan sağlıyor. Eğer siz de ücretsiz bir GitHub alternatifi arıyorsanız Bitbucket’a bir şans vermekte fayda var.

GitLab

GitLab

Sektörde aktif olarak bulunan en iyi GitHub alternatiflerinden birisi de GitLab. Gitlab DevOps döngüsünü tümüyle desteklemek için dizayn edilen bir istemcidir. DevOps döngüsünün tamamen desteklenmesi ise yazılım geliştirme aşamasından, yazılımın takip edilmesi ve güncellenmesi aşamalarının GitLab ile tek bir bir çatı altında gerçekleştirilebilmesi anlamında gelmektedir.

GitLab’ı diğer web sitelerinden ayıran bir özellik ise GitLab’ın kendi sunucunuza kurabilme imkanı vermesi. Bu sayede GitLab hesabınızı sizin oluşturduğunuz bir domain ile ya da host ile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda GitLab ile herkese açık ya da özel olarak sınırsız depo hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Fakat GitLab’ın gizliliği korumak adına GitHub’ın kolay arayüzünden feragat ettiğini ve bir miktar daha karışık olduğunu söylemekte fayda var. Bu yüzden GitLab kullanmaya başlamak, GitHub kullanmaya  oranla kullanıcılar için biraz daha zorlayıcı bir deneyim yaşatabilir. GitHub gibi depolarınız için birkaç tıklama ile web sayfaları açma işleminden yoksun olan GitLab ancak manuel olarak bu işlemleri gerçekleştirme imkanı vermekte.

Beanstalk

Beanstalk

GitHub alternatiflerinden birisi olarak karşımıza çıkan Beanstalk son derece güçlü bir versiyon kontrol edici ve SVN hosting platformudur. Beanstalk’ın öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de internet tarayıcısı üzerinden düzenleme imkanı vermesi sayesinde kullanıcıların bir istemciye ihtiyaç duymamaları. 

Alanındaki birçok özelliği bir arada sunan Beanstalk, bir Git platformundan bekleyebileceğiniz neredeyse her şeye sahip. Beanstalk’ın sahip olduğu özellikleri sıralayacak olursak, depo desteği, işlem ve dosya tarhiçesi ve akıcı kod değerlendirme gibi özelliklerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Fakat Beanstalk’ın GitHub gibi ücretsiz olmadığını belirtmekte fayda var. 2 haftalık bir deneme sürümünü kullandıktan sonra Beanstalk’ı kullanmaya devam etmek istiyorsanız paralı bir sürüme geçmeniz gerekmekte. En ucuz sürümü olan bronze sürümü satın aldığınızda aylık 15 dolar civarı bir para ödemeniz gerekmekte.

SourceForge

Sourceforge

Birçok GitHub alternatifinden çok daha önce sektörde bulunan SourceForge bunun bir göstergesi olarak birçok projeye ev sahipliği yapıyor. Birçok açık kaynaklı Linux, Mac ve Windows projesini barındıran SourceForge, GitHub’a oranla çok daha farklı bir yapı iskeletine sahip. Diğerlerinden farklı olarak SourceForge, CMS integrasyonu ile birlikte sabit ve değişken sayfaları barındırma imkanı vermekte.

Projelerinizi projeismi.sourceforge.net şeklinde yayınlayabildiğiniz SourceForge, her projeniz için bir web sayfası açma imkanı vermekte. SourceForge sunucuları PHP, Perl, Pyhton, Tcl ve shell gibi kodlama dillerini desteklemektedir. Github gibi ücretsiz olan bu web sitesini güçlü bir alternatif olarak şans verebilirsiniz.

AWS CodeCommit

mustafa murat coşkun

Git tabanlı depolarınızı barındırmak için oldukça yeterli bir servis olan AWS CodeCommit, kullanıcılara son derece güvenli ve ölçeklenebilir bir ekosistem sunarak, birlikte çalışma deneyimini kolaylaştırmayı hedeflemekte. AWS CodeCommit’in en önemli özelliği ise ölçülebilirlik özelliği sayesinde kendi kaynak kontrol sisteminizi yönetme ihtiyacını ortadan kaldırması. Aws CodeCommit sağladığı bu servis ile projenizin ve şirketinizin artan ihtiyaçlarına göre otomatik olarak ölçeklendirebilmekte.

Git tabanlı bir depolama servisinden bekleyebileceğiniz birçok özelliği ortak çalışma mekanikleri ile sunan AWS CodeCommit kullanıcılara kolaylıklar sağlamakta. Ve son olarak, AWS CodeCommit’in aynı GitHub’da olduğu gibi sahip olduğunuz bütün Git araçları ile uyum içinde çalışabildiğini belirtmek gerekir.

Apache Allura

Apache Allura

Apache tarafından yayınlanan açık kaynaklı bir yazılım olan Allura, kaynak kod depolarını, bug raporlarını, tartışmaları, wiki sayfalarını ve diğer online içerikleri yönetmek için kullanılmaktadır. Konu sorun takibi olduğu zaman, Allura’yı kullanarak tıpkı kilometre taşları gibi format işaretleri ve dosya eklerini bir sorun raporu şeklinde belirteçler yerleştirebilirsiniz. Gelişmiş sözdizimi arama özelliği sayesinde ise sıklıkla yapılan aramaları kayıt altında tutabilirsiniz. 

Cloud Source Repositories

cloud source repositories

Google Code girişimi başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra, Google Cloud platformu ile Google Code birleştiler. Kullanıcılar beta aşamasında olan Cloud Source Repositories’i kullanarak, GitHub ya da Bitbucket gibi diğer Git depolama servisleri ile istenildiği gibi birleştirilebilir. Aynı zamanda kullanıcılar Google yapısının bir parçası olan Google’ın kendi depolarını kullanarak kodlarının ve uygulamalarının güvende olduklarından emin olabilirler.

Launchpad

Launchpad

Launchpad, Ubuntu’nun atası sayılabilecek Canonical şirketi tarafından kurulmuş bir ortaklaşa yazılım platformudur. Canonical ve Ubantu ile ilgili projelerde  son derece sık kullanılan Launchpad, PPA sağlama ve bug takibinde Ubuntu tabanlı projelerde oldukça etkili olmuştur.

Her ne kadar uzun zamandır piyasada olsa da, Launchpad’in diğer GitHub alternatifleri kadar popüler olmadığını söylemek gerekir. Eğer Github’ın iş akışından farklı bir arayüzde çalışmak sizin için sorun olmayacaksa, Launchpad’in iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Sizin için bir araya getirdiğimiz bu GitHub alternatiflerinden ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilir ve daha verimli bir çalışma alanına sahip olabilirsiniz.

9
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
0
0
0