• Anasayfa
  • Sektörel
  • Google’ın Google Aramaları ve Haberlerden Elde Ettiği Gelir

Google’ın Google Aramaları ve Haberler Üzerinden Kazandığı Sinir Bozucu Para

52
12
8
2
0
ABD’de yayın yapan 2 bini aşkın gazeteyi temsil eden Haber Basın Birliği (NMA), yaptığı bir araştırma sonucunda Google’ın, geçen yıl aramalar ve Google Haberler üzerinden en az 4 milyar 700 milyon dolar kazandığını ortaya çıkardı.

İnternette 'bir şey bedava ise ürün sizsinizdir' diye bir laf var. Google için durum gerçekten de biraz böyle. Servislerini kullanan çok insan var ve bu insanlara reklam göstermek isteyen kişilerden para kazanıyorlar.

Firmanın kazanç kaynaklarından biri de haberler. Haber sitelerine yönelik aramalardan ve Google Haberler uygulamasından kazanç elde eden firma, ABD’de bir araştırmaya konu oldu. Ülke genelinde 2000’den fazla basın kuruluşunu temsil eden Haber Basın Birliği (NMA), internet devinin bu hizmetlerden ne kadar kazanç elde ettiğini hesapladı.

NMA Başkanı David Chavern tarafından yapılan açıklamaya göre, Google bu hizmetlerden toplamda 4,7 milyar dolar kazanç elde ediyor. Chavern, gazetelerin de bu bu gelirden hak almaları gerektiğini savunuyor. Chavern’in açıklamalarını haber haline getiren The New York Times, sektörde gazetelerin toplam dijital reklam gelirinin 5.1 milyar dolar olduğunu belirtti. Yani Google’ın kazancı ile bütün gazetelerin toplam kazancı neredeyse denk durumda bulunuyor.

David Chavern, “Haber medeni toplumu ayakta tutan önemli bir içerik biçimidir. Okurundan yazarına, politikacısına sanıyorum ki herkes, gazeteciliğin ortadan kalkması halinde, bunun cumhuriyeti sürdürebilip sürdüremeyeceğimiz açısından korkunç bir sonuç olacağını anlıyor” diyor.

ABD’de büyük teknoloji şirketleri ile medya arasındaki ilişkiler, yarın tartışılacak olan yasa tasarısının da konusu. Temsilciler Meclisi, ‘Gazetecilik Rekabeti ve Gazeteciliğin Korunması’ adlı tasarıyı tartışacak ve oylayacak. Bu tasarı hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat adaylardan destek görüyor.

Tasarı, haber yayıncıları için 4 yıllık bir anti tröst muafiyeti tanıyor. Yayıncılar, gelir paylaşımı için dijital platformlara karşı toplu olarak masaya oturabilecekler.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-googlein-sirtimizdan-kazandigi-dudak-ucuklatan-para-5092139/
52
12
8
2
0
Emoji İle Tepki Ver
52
12
8
2
0