Araştırmalara Göre Google, Hamile Kadınları Hedef Alan "Kürtaj Karşıtı" Reklamlardan Kâr Elde Ediyor

7
3
1
0
0
Silikon Vadisi devi Google’ın son dönemlerde yine gündeme gelen kürtaj karşıtlığı ile ilgili reklamlardan kâr elde ettiği ortaya çıktı.

Maalesef tekrardan belirli kesimler tarafından sadece hamile kalabilen insanların, yani kadınların söz hakkı olması gereken bir konu olan kürtaja karşıt olan propagandalar yapılmaya başlandı.

Popüler haber platformu olan The Guardian’ın haberine göre Observer isimli bir araştırma şirketi, Google’ın Birleşik Krallık ofisinin hamile kadınları hedefleyen kürtaj karşıtı reklamları gösterdiğini ortaya çıkardı.

Sadece göstermekle kalmıyor, bundan kâr da elde ediyor

Kullanıcılar “kürtaj tavsiyesi", "gizli kürtaj desteği" ve "hamilelerin sahip olduğu seçenekler" gibi terimleri arattıklarında, kürtaj karşıtı kuruluşlar tarafından yönetilen kriz gebelik merkezlerinin (KGM) reklamları gösteriliyor.

KGM’ler, genellikle tarafsız bilgi ve danışmanlık kaynakları gibi görünen ancak gerçekte kadınları yasal kürtaj hizmetlerine erişimden caydırmak için gizli bir propagandaya sahip, düzenlemeye tabi olmayan kliniklerdir. Bazılarının kadınların kararlarını etkilemek için korkutma taktikleri, yanlış bilgilendirme ve duygusal manipülasyon kullandığı bile tespit edilmiş durumda.

Habere göre Birleşik Krallığın yanı sıra Google, KGM’lerin muhafazakâr toplulukta daha yaygın ve etkili olduğu ABD gibi diğer ülkelerde kürtaj karşıtı grupların yanıltıcı reklamlarla hamile kadınları hedeflemesine izin vermiş

Bazı politikacılar ve tıp uzmanları, Google'ın bu reklamlarla ilgili harekete geçmemesi sebebiyle şirketi eleştirdi zira kürtaj karşıtlığı, kadın sağlığını ve haklarını riske atan bir unsur.

Kaynak : https://www.theguardian.com/world/2023/feb/25/google-adverts-direct-pregnant-women-anti-abortion-groups
7
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
1
0
0