Google'dan Bir Kürtaj Desteği Daha: Hizmet Veren Yerler Haritalar'da Gösterilecek

24
22
1
0
0
Google, ABD’de kürtaj hizmeti veren sağlık kuruluşlarının Haritalar uygulamasında kolayca bulunmasını sağlamak için bir etiket sistemini kullanıma sundu. Bugünden itibaren kürtaj hizmeti veren kuruluşların etiketinde “kürtaj hizmeti sağlar” yazacak.

ABD Yüksek Mahkemesinin verdiği kürtaj yasağı kararı büyük tepkilere neden olmuş ve bu karar iptal edilmişti. Netflix, Tesla ve Google gibi birçok şirket, çalışanlarına kürtaj desteği sağlayacağını açıklamıştı. Bu konuda çalışanlarının yanında olduğunu belirten Google, çeşitli adımlar atmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda Google, danışmanlık merkezleri, kürtaj klinikleri, bağımlılık tedavi tesisleri gibi ‘kişisel’ olarak nitelendirilen lokasyonlarda konum geçmişi verilerini kaldıracağını açıklamıştı. Kürtaj için farklı yerlere seyahat eden kişilerin takip edilmesini engellemek adına atılan bu adımdan sonra Google kürtaj konusunda yeni bir adım daha attı.

Kürtaj hizmeti sağlayan tıbbi tesisler Google Haritalar’da görülebilecek

Google haritalar

Google, ABD’de kürtaj hizmeti sağlayan tıbbi tesisleri Google Aramalar ve Google Haritalar üzerinden rahatça bulunmasını sağlayacağını açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada, bir sağlık kuruluşunun kürtaj hizmeti verdiğine dair resmi onay alması durumunda, kuruluşun etiketinde “Kürtaj hizmeti veriyor” yazacağını belirtti. Onay almayan kuruluşlarda ise “Kürtaj hizmeti vermeyebilir” etiketi yer alacak.

Dev şirket, kullanıma sunduğu bu uygulama ile kürtaj hizmeti sağlayan ve sağlamayan klinikler arasındaki karışıklık yaşanmasını engellemeyi ve kullanıcıların “yakınımdaki kürtaj klinikleri” şeklinde bir arama yaptığında Google Haritalar üzerinden hizmet veren yerleri kolayca bulabilmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Şirket, tıpkı belirli bir COVID aşı merkezi veya EV şarj tesislerini arattığınızda karşınıza çıkan ilk yerel sonuçlar da olduğu gibi kürtaj hizmetinde de aynı şeyi yapmak istiyor. Şimdilik sadece ABD’de belli bölgelerde olan bu etiketlerin gelecekte daha fazla yerde ve tesiste kullanılması planlanıyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/25/google-search-and-maps-will-now-clearly-label-if-a-healthcare-facility-provides-abortions/
24
22
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
24
22
1
0
0