Kahverengi Gözlülere Üzücü Haber: Bilime Göre Gözlerimizin Rengi Okumamızı Etkiliyor!

3
3
1
1
0
Mavi ve yeşil gözlere sahip insanların kahverengi gözlere sahip kişilere oranla daha azınlıkta olduğunu, ama toplum tarafından daha büyük bir beğeni topladıklarını biliyoruz. Bir de bunun üstüne kahverengi gözlülerin daha az görebildikleri ortaya atıldı!

Göz rengi, görüşümüzü bu denli etkileyebiliyor mu?

Bilim, bunun da cevabını verdi.

Araştırmalara göre mavi gözlüler daha şanslı.

mavi göz

Liverpool John Moores Üniversitesinden Kyoko Yamaguchi ve öğrencisi bir araştırma gerçekleştirdi. 39 kişiyle yapılan bir araştırma, mavi gözlülüğün düşük ışık koşullarında avantaj sağlayabileceğini gösterdi.

Deneklerden 25’i renkli gözlere, 14’ü de kahverengi gözlere sahipti. Araştırma, düşük ışık koşullarında, görüş açısını ölçmek için gerçekleştirilmişti. Sonuç ise oldukça şaşırtıcı çıktı. Çünkü mavi gözlü denekler, minimum ortalama 0.7 lüks aydınlıkta duvardaki kodları okurken kahverengi gözlü denekler bunu ancak 0.82 lükslük aydınlıkta okuyabildi.

Lüks: birim yüzeye düşen ışık şiddetidir.

Peki neden mavi gözlüler daha iyi görebildi?

kahverengi gö<

Araştırmanın sonucuna göre bulunan sonuç ise iristeki renk pigmenti kaybı, düşük ışıklı ortamlarda görüş açısını artırması. Bu durum, mavi gözlerin, pigmentasyon farklılıkları sayesinde gözlerin daha fazla ışığı yansıtarak daha net görüş sağlayabileceği teorisini destekliyor.

Kahverengi gözlüler üzülmesin! Onların gözlerindeki koyu pigmentasyon da Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden daha iyi korunmalarını sağlıyor ve böylece kanser gibi ciddi hastalıklara karşı daha dirençli olabiliyorlar.

Bonus bilgi: Mavi gözlü insanların kış aylarında daha az depresif olduğu düşünülüyor.

Kaynaklar: VSP, NY Times

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

3
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
3
1
1
0