Gözlerimizi Kısarak Bakınca Neden Daha Net Görürüz?

2
1
0
0
0
Gözlerimizi kısarak daha net görmeye çalışmak, hepimizin zaman zaman yaptığı bir şeydir. Peki, hiç düşündünüz mü bu neden olur?

Genelde gözü bozuk kişiler tarafından daha çok yapılsa da netlemek isteyen herkes elbet birkaç kere bunu denemiştir.

Göz yapımız ve ışığın etkisi ile bakın olaylar nasıl da değişiyor!

Gözlerimizi kıstığımızda, göz kapaklarımız arasından geçen ışık miktarını azaltırız.

göz kısmak

Normalde, göz bebeklerimiz bu işi yapar ama bazen yeterli gelmez. Bu durumda, gözlerimizi kısarak, ışığın gireceği alanı küçültürüz. Daha az ışık, retina üzerindeki ışık dağılımını azaltır ve görüntü daha net bir hâle gelir.

Gözlerimizde bulunan lens aslında odaklama işlemini yapar. Ancak çeşitli nedenlerle (özellikle miyop veya hipermetrop gibi görme kusurları nedeniyle) bu odaklama mükemmel olmayabilir.

Gözlerimizi kısarak baktığımızda da odaklanamayan ışık ışınlarını bloke ederiz ve böylece daha net bir görüntü elde ederiz.

Özellikle miyoplar için uzaktaki nesnelere bakarken gözlerini kısarak odaklanmaya çalışmak, bulanık görüntüyü netleştirir. Bu, geçici bir çözüm olsa da gözlük veya kontakt lens kullanmadan kısa süreliğine daha net görmek mümkündür.

Gözlerimizi kısarak daha net görmemizin bir diğer nedeni de "pinhole efekti" denilen bir fenomen.

Bu etki, küçük bir delikten bakmak gibi düşünülebilir. Küçük bir delik, ışığın sadece belirli bir doğrultuda geçmesine izin verir ve bu da bulanıklığı azaltarak daha net bir görüntü oluşturur. Gözlerimizi kısarak, aslında kendi "pinhole" cihazımızı oluşturmuş oluyoruz.

Göz kısmanın dezavantajları

Göz kısmanın dezavantajları

Tabii ki sürekli gözlerimizi kısarak bakmak uzun vadede bir çözüm değil. Bu, göz çevresindeki kasların yorulmasına ve hatta baş ağrısına neden olabiliyor. Ayrıca bu yöntem, sadece geçici bir rahatlama sağlıyor ve temel görme problemini çözmüyor.

Eğer gözlerinizi sık sık kısarak daha net görmeye çalışıyorsanız, bir göz doktoruna başvurmanızda fayda var.

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0