Instagram İçin En İdeal Görüntü Oranı Nasıl Seçilir?

16
12
4
4
3
Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında zirveye oynayan Instagram’a fotoğraf yüklemek bazen çok zahmetli bir iş haline gelebiliyor. Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için en ideal görüntü oranlarını göstereceğiz.

Dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım platformu diyebileceğimiz Instagram’a fotoğraf yüklemek, bazı kullanıcılar için eziyet haline gelebiliyor. Platformun dayattığı görüntü oranları, çok beğenerek çektiğiniz bir manzara fotoğrafını veya kendi fotoğrafınızı Instagram’a beğendiğiniz şekilde yükleyememenize sebep olabiliyor.

Bu yazımızda sizlere Instagram’a fotoğraf yüklerken en uygun görüntü oranlarını nasıl seçebileceğinizi veya beğendiğiniz fotoğrafı nasıl Instagram’a uygun hale getirebileceğinizi göstereceğiz.

Instagram’ın görüntü oranları

Instagram, ilk zamanlarda çok küçük bir görüntü oranı verse de farklı güncellemelerle bu oranları yükseltti. Şu anda Instagram, kullanıcıların fotoğraflarını standart olarak 1080 piksel genişlikte yüklemelerini şart koşuyor ancak fotoğrafın uzunluğu konusunda bir sınır olsa da herhangi bir standart belirlenmemiş.

Instagram

Instagram’a yükleyeceğiniz fotoğrafın uzunluğu, 566 piksel ilâ 1350 piksel arasında değişkenlik gösterebiliyor. Elbette Instagram, seçtiğiniz fotoğrafı bu boyutlara sığdırabilmek için kırpıyor ve bu da genellikle fotoğrafın güzelliğini bozuyor.

Görüntü oranı Instagram içerisinde nasıl ayarlanıyor?

Instagram

Instagram, platform fark etmeksizin paylaşılacak fotoğrafı paylaşılabilecek en yüksek kaliteli çözünürlükte paylaşıyor. Eğer Instagram’ın sınırlarından yüksek bir fotoğraf yüklemeye kalkarsanız, program fotoğrafı kendi sınırlarına göre küçültüyor. Aynı durum düşük çözünürlükteki bir fotoğraf yüklenirse de gerçekleşiyor ve bu durum görüntü kalitesini önemli ölçüde bozuyor.

Instagram, kendi getirdiği bir özellik ile fotoğrafı küçültüp büyütmenize izin veriyor. Bunu yapmak için fotoğraf paylaşma ekranına geldiğinizde, fotoğrafın sol alt köşesindeki küçük düğmeye tıklamanız gerekiyor. Fazla etkili olmasa da bu özellik, fotoğrafın boyutunu istenilen boyutlara bir adım daha yaklaştırabiliyor.

Hangi fotoğraf için hangi görüntü oranını seçmeliyim?

Fotoğraflar çekildi, düzenlemeler tamamlandı ve iş paylaşmaya geldiğinde fotoğrafların boyutları, profilin ve fotoğrafın güzelliği için fazlasıyla önem taşır. Bu yüzden bir fotoğrafı paylaşmadan önce boyutunu ayarlamak gereklidir.

Instagram fotoğraf

Manzara ve benzeri fotoğraflarda genel olarak geniş ve kısa boyutlu oranlar tercih edilir. Kişisel fotoğraflar paylaşırken ise fotoğrafın ‘portre’ görüntü oranı olan 1080x1350 çözünürlüğe sahip olması, daha iyi görüntü sunacaktır. Elbette bu durum, çektiğiniz fotoğrafın içeriğine ve boyutlarına göre değişkenlik gösterecektir.

Instagram Hikâyeler

Instagram'ın Hikâye özelliğine attığınız fotoğraf ve videolar standart olarak 1080x1920 çözünürlüğe sahip oluyor ancak bu boyutlar, paylaşma ekranında değiştirilebiliyor. Bu alana atılan videoların en fazla 15 saniye olabileceğini söylemekte de fayda var.

16
12
4
4
3
Emoji İle Tepki Ver
16
12
4
4
3