• Anasayfa
  • Donanım
  • Intel Elkhart Lake, 32 Gen11 İşletim Birimine Sahip Olacak

Intel'in Giriş Seviyesi İşlemcileri Elkhart Lake İle İlgili Önemli Bilgiler Ortaya Çıktı

8
5
3
3
3
ABD merkezli donanım üreticisi Intel’in giriş seviyesi yongası olan Elkhart Lake yongasetiyle ilgili bazı bilgiler ortaya çıktı. Giriş seviyesi bir işlemci olmasına rağmen içerisinde barındırdığı konfigürasyonlar ilgi çekmeyi başardı.

Alman bir yayın olan ComputerBase, popüler hata takip (bug-tracking) sitesi Bugzilla’da Intel’in ileride çıkartacağı Elkhart Lake yongasetinin grafik özelliklerinin listelendiğini açıkladı. Elkhart Lake (EHL), Intel’in gelecekte çıkartacağı ultra düşük güçlü işlemcileri için kullandığı bir kod ad.

Yonga üreticisinin bu donanımda Tremont mikromimarisini kullanması bekleniyor. Ayrıca Elkhart Lake, Intel’in bir diğer 14 nm’lik bir ürünü olmayacak. Şirketin, bu yongada 10 nm işlemci ağını kullanacağı tahmin ediliyor.

Giriş seviyesi bir işlemci

Intel Ice Lake

Normal şartlar altında giriş seviyesindeki işlemciler çok fazla ilgiyi üstüne çekmez. Ancak Elkhart Lake yongalar, Intel’ın Ice Lake’te de kullandığı oldukça kuvvetli Gen11 grafik çözümünü de içerisinde barındırıyor. Intel, Gen11’in bir “teraflop”luk bir performansı topladığını da iddia ediyor. Eğer ki bu iddiaları doğruysa Elkhart Lake yongalar oyun performansında beklenenin biraz üstüne çıkabilir.

Bugzilla’da yer alan hata raporunda Elkhart Lake’in üç muhtemel grafik konfigürasyonu görülüyor. Buradaki üç kurulum ise 4 x 8, 4 x 4 ve 2 x 4. Bu da toplamda 32, 16 ve 8 işletim birimi (EU) sonucunu veriyor. Kabaca bir kıyaslama yapmak gerekirse Gemini Lake (GLK) Gen9 birimini içerisinde barındırıyor bu da maksimum 18 işletim birimine çıkıyor.

Tüm bunların yanı sıra Intel’in Gemini Lake Refresh’e (GLK-R) hazırlandığı yönünde söylentiler bulunuyor. Ancak Gemini Lake Refresh’ten herhangi bir önemli geliştirme beklenmiyor. Ayrıca GLK-R’nin çıkış tarihinin 2020’nin başları olacağına dair söylentiler bulunuyor. Eğer ki bu doğruysa Elkhart Lake, 2020’nin ikinci ya da üçüncü çeyreğine ötelenebilir.

Kaynak : https://www.tomshardware.com/news/intel-elkhart-lake-cpus-gen11-32eu,40286.html
8
5
3
3
3
Emoji İle Tepki Ver
8
5
3
3
3