Ortalık Karışıyor: Avrupa Birliği, X'e (Twitter) Resmen Soruşturma Başlattı!

16
4
2
2
1
Birkaç gündür devam eden X - Avrupa Birliği gerginliklerinde yeni bir sayfa açıldı. Avrupa Birliği, X hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. X için ilk kritik tarih, 18 Ekim.

Birkaç gündür sizlerle paylaştığımız haberlerde, Avrupa Birliği ile dünyanın en popüler mikroblog platformu X arasında yaşanan gerilimden bahsediyoruz. Bu gerilimin nedeni, İsrail ile Hamas arasında geçtiğimiz hafta sonu başlayan çatışmalardı. Avrupa Birliği yetkilileri, konuyla ilgili yapılan paylaşımların X'i dezenformasyon merkezi hâline getirdiğini savundular. Elon Musk ise bu yaklaşıma karşı çıktı.

Dünse X CEO'su Linda Yaccarino, Avrupa Birliğine cevap verdi. Bu cevapta, X'in çatışmaların başladığı ilk günden beri neler yaptığı anlatılıyordu. Ancak bu açıklama, Avrupa Birliği için yeterli olmamış gibi görünüyor. Zira Avrupa Birliği, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında X'e resmen soruşturma başlattı. Bu soruşturma, X'i ciddi anlamda zorlayacak gibi görünüyor. Bu arada; Dijital Piyasalar Yasası tarihinde açılan ilk soruşturmanın bu olduğunu söyleyelim.

X'in 18 Ekim'e kadar zamanı var!

Avrupa Birliği X soruşturma

Avrupa Birliği tarafından yapılan resmî açıklamaya göre X için kritik tarihlerden biri, 18 Ekim. Platform, en geç bu tarihe kadar "kriz müdahale protokolünün etkinleştirilmesi ve işleyişine ilişkin" bilgiler sağlayacak. Soruşturma kapsamındaki diğer açıklamalar ise 31 Ekim'e kadar yapılabilecek. 

X, büyük cezalarla karşı karşıya kalabilir!

Elon Musk

Avrupa Birliği, bundan birkaç ay önce Dijital Piyasalar Yasasını yürürlüğe soktu. Bu yasa, sosyal ağlara büyük sorumluluklar yükledi. İşte Elon Musk ve ekibinin başının ağrımasına yol açan şey de tam olarak bu. Eğer X, yalan haberle etkili bir biçimde mücadele etmezse büyük yaptırımlara maruz kalacak. Bu yaptırımlar arasında gelirin yüzde 6'sına kadar para cezası ve hatta X'in Avrupa Birliği ülkelerinde erişime kapatılması gibi maddeler yer alıyor. 

Peki neler yaşandı? İş nasıl bu noktaya geldi?

İsrail ile Hamas arasında yaşanan gelişmeleri anında takip edebileceğiniz en iyi platformlardan birisi hiç şüphesiz X. Ancak platform, yapılan sayısız paylaşım arasında filtreleme yapamamış gibi görünüyor. Zira Avrupa Birliği, X'e gönderdiği bir açık mektupta, platformun dezenformasyon merkezi hâline geldiğini bildirdi. Elon Musk'a uyarı yapan yetkililer, yalan haberlerle ilgili olarak acilen harekete geçilmesi gerektiği uyarısında bulundular.

Elon Musk ve ekibi, sahte içerikleri tespit edemedi (veya etmedi)

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği Komisyonu üyeleri arasında yer alan Thierry Breton, X'e yönelik açık mektup için Elon Musk'ı da etiketleyerek açıklamalarda bulundu. Dezenformasyon yapıldığına ilişkin delillere sahip olduklarını söyleyen Breton'a yanıt veren Elon Musk, bu kategorideki içeriklerin bir listesini istedi. Bu talep yanıtsız kaldı ancak 24 saatin dolmasına kısa bir süre kalmış olmasına rağmen X'in Avrupa Birliği ile görüşmediği ihtimali üzerinde duruluyor. Pek çok haber kaynağının iddiasına göre Elon Musk'ın, yalan haberleri tespit edecek bir ekibi yok ve bu da gecikmeye yol açtı.

X CEO'su devreye girdi!

Linda Yaccarino

X CEO'su Linda Yaccarino, Avrupa Birliğinin X'e yazdığı açık mektuba cevap verdi. Yapılan açıklamada, X ekibinin çatışmaların başladığı ilk günden beri neler yaptıkları anlatıldı. Yaccarino, kaç hesap ve paylaşım için harekete geçildiğini de açıkladı.

On binlerce paylaşım kaldırıldı, yüzlerce hesap ise banlandı!

Linda Yaccarino tarafından yapılan açıklamaya göre çatışma başladıktan hemen sonra harekete geçildi. Hamas ve İsrail arasındaki çatışmalarla ilgili paylaşımların büyük bir titizlikle incelendiğini aktaran Yaccarino, on binlerce paylaşımın kaldırıldığını söyledi. Bizzat kullanıcıların dahil olabildikleri "Topluluk Notları" isimli özelliğin binlerce paylaşım için erişime açıldığını aktaran CEO, doğrudan terörist gruplarla bağlantılı olduğu tespit edilenlerin de olduğu yüzlerce hesabın ise kapatıldığını söyledi.

16
4
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
16
4
2
2
1