John Wick 4'teki "Killa Harkan" Karakterinin Rapçi Killa Hakan'dan Esinlenildiği İddia Edildi: Peki Gerçekten Öyle mi?

44
7
4
3
0
John Wick 4'te yer alan "Killa Harkan" isimli bir karakterin ünlü rapçi Killa Hakan'dan esinlenildiği iddia edildi. Ancak kısa sürede sosyal medyada gündem olan bu iddianın, filmin yönetmenin açıklamaları incelendiğinde pek de doğruyu yansıtmadığı görüldü.

John Wick serisinin en yeni filmi John Wick: Chapter 4, uzun bir bekleyişin ardından geçtiğimiz hafta nihayet vizyona girdi. Serinin diğer filmlerinde olduğu gibi izleyenleri aksiyona boğan yapım, hem eleştirmenlerden hem de hayranlardan büyük beğeni topladı. Film ayrıca gişede de ilk hafta sonu sonucunda dünya çapında 137 milyon dolar hasılat ile serinin en iyi açılışını yaptı.

John Wick’in özgürlüğünü elde etmek için mücadelesini konu eden film, oldukça ilginç bir konuyla gündeme geldi. Filmde yer alan bir karakterin, Türk rapçi Killa Hakan’dan esinlenildiği iddia edildi. Ancak yaptığımız küçük bir araştırma sonucunda bunun böyle olmadığını gördük.

John Wick 4’te yer alan “Killa Harkan” böyle gözüküyor

Sosyal medyadan birçok insan, John Wick 4’te yer alan ve “Killa Harkan” olarak isimlendirilen karakterin ünlü rapçiden esinlendiğini iddia etti. Bunun nedeni de anlayabileceğiniz üzere karakterin isminin Killa Hakan’a olan benzerliği. Ayrıca karakterin Almanya’dan olmasının da bunun bir işareti olduğu hakkındaki söylentileri artırdı.

Konuya ilişkin Killa Hakan'ın kendisinden bile açıklama geldi

Tüm bunların ardından Killa Hakan’ın da kendisinden bir açıklama geldi. Gerçek ismi Hakan Durmuş olan ünlü rapçi, Sabah Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Filmde benden esinlenmelerinden dolayı mutlu oldum ve gurur duydumifadelerini kullandı.

Killa Harkan’ın olayı ne? 

Buradan sonrasının biraz spoiler olabileceğini önden belirtelim. Çok detay vermeden konuşacak olursak ünlü aktör Scott Adkins tarafından canlandırılan Killa Harkan, filmde Yüksek Şura’nın (High Table) Almanya tarafında başta bulunan isim. Bir suç patronu olarak tanımlanabilecek bu kişi, Ruska Roma isimli organizasyonun lideri Pyotr’ı öldürüyor. John Wick de Berlin’e giderek Killa’yı avlayarak bunun intikamını almaya ve Ruska Roma’ya geri dönmeye çalışıyor.

Killa Harkan, oldukça yapılı, bol bol gülen, insanların kaderini belirlemek için oyunlar oynamayı seven bir karakter. Gerçekten Türk rapçi Killa Hakan’dan esinlenip esinlenmediğini öğrenmek için filmin yönetmeni Chad Stahelski’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara gitmemiz gerekiyor.

Killa Harkan, 'SPL' isimli bir filmdeki bir karakterden esinlenildi

Sammo Hung / SPL: Sha Po Lang (2005)

Stahelski, Business Insider’a verdiği demeçte Killa karakterinin sevdiği bir filme gönderme olduğunu söylüyor. Hong Kong yapımı bu aksiyon filminin adı ‘SPL’ (Kill Zone olarak da biliniyor). Ünlü yönetmen, filmde Sammo Hung tarafından canlandırılan ve sondaki kavga sahnesinde büyük mor bir kıyafet giyen “Wong Po” karakterinden esinlenildiğini söylüyor. Bununla birlikte Scott Adkins de daha önce verdiği röportajlarda Sammo Hung’dan esinlenildiği sinyallerini veriyor.

Killa Harkan’ın da mor bir kıyafet giyen iri yapılı bir karakter olduğunu görmemiz de bunu doğruluyor. Yani bu olayın tamamen isim benzerliğinden kaynaklandığını söylemek mümkün. Son olarak Stahelski’nin, John Wick serisinin tamamında herkesin büyürken izlediği efsane sinemacı ve filmlere saygı niteliğinde göndermeler koyduğunu söyleyelim.

44
7
4
3
0
Emoji İle Tepki Ver
44
7
4
3
0