Johnson & Johnson, Bebek Pudraların Satışını Durduruyor: Kansere Neden Olmakla Suçlanıyordu!

11
5
1
0
0
Johnson & Johnson, on binlerce kişinin kansere neden olmakla suçladığı talk bazlı bebek pudralarını piyasadan kaldıracağını açıkladı. Şirket, iddialara karşı çıkmaya da devam etti.

Dünyanın en büyük kozmetik, hijyenik ve tıbbi ürün üreticilerinden Johnson & Johnson, geçtiğimiz yıllarda çarpıcı bir olayla gündeme gelmişti. Şirket, dünya çapında on binlerce davayla karşılaşmış ve bu davayı açan tüketiciler, şirketin bebek pudrası ürünü de içeren çeşitli talk içerikli ürünlerinin kanser gelişimine yol açtığını öne sürmüştü.

Johnson & Johnson, bu iddiaların ardından iddiaların ürünlerin güvenliği hakkında “yanlış bilgilere” yol açtığı ve yasal zorluklar nedeniyle 2020 yılında talk bazlı bebek pudralarını ABD ve Kanada’da piyasadan kaldırmıştı. Şirket, bugün paylaştığı duyurusundaysa talk bazlı bebek pudralarını tüm dünyada piyasadan kaldıracağını açıkladı.

Talk bazlı bebek pudraları 2023'ten itibaren piyasada olmayacak:

pudra

Johnson & Johnson tarafından paylaşılan açıklamada “Dünya çapındaki portföy değerlendirmesinin bir parçası olarak, tamamen mısır nişastası bazlı bebek pudrası portföyüne geçiş yapma kararı aldık.” İfadelerine yer verildi. Şirket, bu dönüşüm neticesinde tüm talk bazlı bebek pudralarını 2023 yılından itibaren piyasadan kaldıracağını ifade etti.

Öte yandan sadece ABD’de açılan 40 binden fazla davadaki kanser iddialarını da reddetmeye devam etti. Şirket, talk bazlı bebek pudrası ürününü kansere yol açmadığını yeniden savundu. Açıklamada “Kozmetik talkımızın güvenliği konusundaki pozisyonumuz değişmedi. Dünyanın dört bir yanındaki tıp uzmanları tarafından talk bazlı Johnson's bebek pudrasının güvenli olduğunu, asbest içermediğini ve kansere neden olmadığını doğrulayan onlarca yıllık bağımsız bilimsel analizlerin arkasındayız.” ifadelerine yer verildi.

Talk nedir?

3MgO 4SiO2 H2O formülü ile temsil edilen Talk, sulu bir magnezyum silikattır. Beyaz, yeşilimsi şeffaf renklerde, kaygan, masif görünümlü ve yumuşaktır. Talkın ticari olanları ise genellikle teorik saflıktan oldukça farklılıklar gösterir. Özellikle hayvan yemi ve gübre üretiminde, heykeltraşlıkta, kaplama sektöründe ve sabun yapımında kullanılır.

Kaynak : https://www.theguardian.com/business/2022/aug/12/johnson-and-johnson-to-stop-making-talc-based-baby-powder-globally
11
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
5
1
0
0