Kaşlarımızın Olmasının Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Sebebini Açıklıyoruz (Hayır, Gözlerimizi Korumak İçin Değil!)

8
3
1
1
0
Yüzümüzde kaşların olmasının birden fazla amacı var. Bazı işlevlerini az çok tahmin edebilirsiniz ancak iletişimle ilgisini hiç düşünmüş müydünüz?

Bedenimizdeki her şeyin orada olma nedeni var. Hepsi, evrimle zaman içinde gelişerek günümüzdeki hâlini aldı. Kaşlarımız da onlardan bir tanesi.

Sahiden yüzümüzde böyle bir kıl birikintisi olmasının tam olarak amacı ne? Tahmin ettiğinizden çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz!

İlk olarak birçoğumuzun tahmin edebileceği, temel işleve bakalım.

kaş

Kaşlarımız; yüzümüzdeki terin, yağın veya diğer yabancı maddelerin gözlerimize girmesini önlüyor. Bahsettiğimiz bu maddeler, kaşların kıllarına takılıyor ve yanlara doğru gidiyor. Böylelikle gözlerimize herhangi bir toz, partikül, ter, yağ gibi maddeler kolay kolay giremiyor.

Kaşların diğer işlevi, iletişim!

Farkındaysanız kaşlarımızla neredeyse tüm duygularımızı ifade edebiliyoruz. Şaşırdığımızda yukarı kalkıyor, üzüldüğümüzde bükülüyor, kızdığımızda çatılıyor, kafamız karıştığında teki havaya kalkıyor… Hatta kaşlarımızı mimik yaparken o kadar çok kullanıyoruz ki alnımızda zamanla çizgiler oluşuyor.

Beynimiz; kaşların ne ifade ettiğini düşünmemize bile gerek kalmadan okuyup, çözümleyip, tercüme edebiliyor. Kısacası sözlü olmayan iletişim araçlarının en önemlilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Siz kaşlarınızın böylesine büyük bir etkiye sahip olduğunu daha önce fark etmiş miydiniz?

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

8
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
1
1
0