Güneş Sistemimizin Derinliklerinde Minik Bir 'Ay' Keşfedildi: Bizim Uydumuzdan Yüzlerce Kat Daha Küçük!

18
3
1
1
0
NASA, asteroitleri incelemek için uzaya fırlattığı Lucy sondasının yardımıyla ilginç bir keşfe imza attığını açıkladı. Buna göre araştırmacılar, asteroidin etrafında dönen 4,8 kilometre genişliğinde bir 'mini ay' buldu.

 ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), galaksimizin derinliklerine araçlar ve teleskoplarla uzay araştırmalarına devam ediyor. Ajans, son olarak geçtiğimiz günlerde gezegenimizden 5 kat büyük olan ve 100 ışık yılı uzaklıkta bulunan okyanusla kaplı bir gezegen keşfettiğini duyurmuştu. Şimdi ise yeni bir keşfin yapıldığı açıklandı.

NASA, geçtiğimiz yılın ekim ayında asteroitleri incelemek için gönderilen Lucy uzay sondasının yardımıyla güneş sistemimizin eteklerinde bulunan bir uydu keşfettiklerini açıkladı. Bu cismin dikkat çeken özelliği ise oldukça küçük olmasıydı.

4,8 km genişliğindeki ‘mini ay’, bir asteroidin etrafında dönerken keşfedildi

Bilim insanları, bu ‘mini ay’ olarak adlandırabileceğimiz cismi Polymele ismi verilen bir asteroidi güneş sistemimizin derinliklerinde incelerken keşfetti. Polymele’ın 27 kilometre genişliğinde olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu asteroit bir yıldızın önünden geçerken tuhaf bir şey fark etti. Fark edilen bu tuhaflık, yaklaşık 4,8 kilometre genişliğinde asteroidin etrafından dönen bir cisimdi.

Uzmanlar, keşfettikleri bu cismin bizim kendi doğal uydumuz olan Ay’a benzerlik gösteren bir minik bir uydu olduğunu düşündüklerini aktardı. Bu ‘mini ay’ın çok küçük olduğuna dikkat çeken NASA, Dünya’dan görülmesinin neredeyse imkansız olduğunu ifade etti. Ayrıca uydunun asteroide çok yakın bir yörüngede döndüğü ve eğer Lucy Polymele’ı izlemeseydi fark edilmeyeceği de açıklamalara eklendi.

Araştırmacılar, bu minik uydunun varlığını tamamen doğrulamanın uzun mesafeli gözlemlerden mümkün olmadığını söylüyor. Bu nedenle de Lucy aracının 2027’de söz konusu asteroide yaklaşmasının beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Eğer şanslıysak, asteroidin başka bir yıldızın önünden geçmesi durumunda uyduyla ilgili yeni gözlemlerin yapılabileceği de kaydediliyor.

Son olarak, gözlemleri rapor eden 14 ekipten yalnızca ikisinin bunu fark ettiğini ekleyelim. Yani mini ayın tamamen farklı bir şey olma, hatta var olmama ihtimali var. İlerleyen zamanlarda bu gizemin çözülüp çözülmeyeceğini göreceğiz.

Kaynak : https://bgr.com/science/nasa-found-a-mini-moon-orbiting-an-asteroid-in-the-outer-solar-system/
18
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
3
1
1
0