• Anasayfa
  • Uzay
  • Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Bakteriler Bastı

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu Bakterilerin Sardığını Açıkladı

46
7
2
1
1
Yapılan incelemeler sonucunda Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’in iç güvertesi, ağırlıklı olarak insanlardan gelen bakteriler tarafından ele geçirilmiş durumda.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) bulunan astronotlar, bütün dünyanın adeta göz bebeği konumunda ve bu kişilerin sağlığının korunması için sürekli olarak ölçümler yapılıyor.

NASA’nın yaptığı bir araştırma, ISS’in üzerinde bol miktarda bakteri bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu bakteriler genellikle insan kaynaklı ve Dünya üzerinde de insanların yoğun olarak yaşadığı spor salonları, ofisler gibi ortamlarda sık sık karşımıza çıkıyor.

Araştırmacılar, bu durumun astronotlar için daha büyük sorun teşkil edebileceğini söylüyorlar. Alışıldık ortamından farklı bir ortamda yaşayan ve hem fiziksel hem de biyolojik olarak farklılaşan astronotların bir doktora görünmek gibi bir şansları yok.

Araştırmacılar, yüzeyden alınan örnekleri inceleyerek istasyonun sekiz farklı noktasında bakterilerin kolonileştiğini ortaya çıkardı. Bu bakteriler arasında deride bulunan mikrobik bakteriler olduğu gibi mantar bakterileri de yer alıyor. Mantarlar genel olarak belli bir seviyede kalırken mikrobik yapıların çoğaldığı gözlemleniyor.

Bu çalışmalar, gelecekte yapılacak uzay yolculukları açısından da önem arz ediyor. Öncelikli olarak, uzun süreli uzay seyahatlerinde karşılaşılabilecek olası hastalık oluşumları ve hastalıkların nasıl önlenebileceğine dair projeler de bu çalışmalara göre şekillendirilecek.

ISS’te şu anda 6 astronot görev yapıyor. Bu astronotların karşı karşıya oldukları bakteriler ise, genellikle ‘fırsatçı bakteri’ olarak adlandırılan türe aitler. Bakterilerin türleri arasında Staphylococcus aureus, Pantonea ve Bacilius bulunuyor.

Bakterilerin hastalıklara neden olma ihtimalleri, pek çok farklı değişkene göre farklılık gösteriyor. Kapalı ortamda hayatta kalabilen mikrop ve bakteri türlerinin belirlenebilmesi, ilerideki çalışmalar için önem taşıyor.

Kaynak : https://gadgets.ndtv.com/science/news/international-space-station-infested-with-bacteria-which-could-harm-astronauts-says-nasa-2019581
46
7
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
46
7
2
1
1