• Anasayfa
  • Bilim
  • Polaroid Fotoğraf Makineleri Görüntüyü Kağıda Nasıl Basıyor?

Polaroid Fotoğraf Makineleri Görüntüyü Kağıda Nasıl Basıyor?

8
1
1
1
0
Şipşak fotoğrafçılığın atası olan ve günümüzde yeniden bir trend konumuna gelenPolaroid fotoğraf makinelerinin nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Kimyasallar ve fotoğrafların çıkartılması için kullanılan filmlerin (kağıtların) sihirli etkileşimini, bu yazımızda mercek altına aldık.

Hayat kadar gerçek kareler elde etmenizi sağlayan dijital kameralar, elektronik devrimin olağanüstü icatlarından birisi. Ancak onların da geçmişinde güzel hikâyeler yatıyor. Fotoğrafı anında basan Polaroid kameralar ilk ortaya çıktıkları dönemde, son derece devrimsel bir teknolojik icat olarak karşılandılar. Onlardan önce de renkli fotoğraf negatiflerinin, karanlık bir odada, renkli boyalara maruz bırakılması gibi meşakatli bir işlemden geçmesi gerekirdi.

Fakat bu durum, Harvard mezunu Edwin Land’in karanlık odayı ufaltması ve çeşitli kimyasalları tek bir kameranın içine sığdırması ile değişti. Edwind Land, daha sonra bu icadınından para kazanmaya karar verdi. İşler istediği gibi gidince, Land Polaroid Şirket’ini kurdu ve 1949 yılında 5 milyon dolar değerinde kamera satarak bir servet sahibi oldu.

Edwin Land’in şirketinin gösterdiği bu başarı sayesinde, şipşak kameralar Polaroid fotoğraf makinesi olarak adlandırılmaya başlandı. Peki Land'in geliştirdiği fotoğraf makineleri nasıl çalışıyordu? Gelin birlikte detaylı bir şekilde bu konuya açıklık getirelim.

Polaroid fotoğraf makineleri nasıl çalışır?

ucuz polaroid makineler

Yeni bir yüzyıla girmek üzereyken, fotoğrafları dijitalleştirmeye, onları piksellere dönüştürmeye ve hafıza kartlarında saklamaya başladık. Fakat böyle bir teknolojinin varlığından 1950’lerde söz edilemez ve filmler anında basılamazdı.

Bunun yerine bir filmin kenarları "halojenürler" ile kaplı plastik bir levhadan ibaretti. Bu filmler ışığa karşı oldukça hassastılar ve bu yüzden uzay karanlığı seviyesinde karanlık odalarda herhangi bir ışığa maruz kalınmadan üretilirlerdi. Polaroid fotoğraf makineleri ise bu işlemi birkaç farklı aşama sonucunda gerçekleştirirdi.

Polaroid fotoğraf makinelerinin çalışma mekanikleri:

polaroid nasıl çalışır?

Polaroid fotoğraf makineleri, reaktif kimyasallarla kaplı plastik negatif tabakalar içeren film paketleri ile doludur. Deklanşöre bastığınız anda, kameranın içindeki silindirler paketin içindeki negatiflerden bir tanesini çıkarır ve kamera lensinin önüne yerleştirir.

Fotoğraf makinesinin perdesinin açıldığı sırada, negatif durumundaki film anlık olarak sabit bir şekilde durur ve film dışarıdan gelen ışığa maruz kalır. Belirlenen pozlama süresi bittikten sonra kameranın içindeki silindirler negatif durumundaki filmi çıkarır ve fotoğrafı çıkartmanızı sağlar.

Görüntünün oluşmasında optiklerin işlevi:

en iyi polaroid makineler

Bütün analog fotoğraf makineleri hemen hemen  aynı şekilde çalışırlar. Bir fotoğraf çektiğinizde fotoğraf makinesinde bulunan ışık deliği, fotoğraflanan nesneden yansıyan ışığın içeriye girmesine izin verir.

Fotoğraf makinelerinde bulunan lenslerinin sahip oldukları yuvarlak şekil sayesinde ışık her türlü yönden gelebilir ve makinenin içinden filme doğru tek bir yönde yansır.  Fotoğraf makinesinin içinde bulunan perde açıldığı zaman, yansıyan ışığın oluşturduğu kalıp, her biri kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere üç farklı gümüş katmandan oluşan filme çarpar ve fotoğraf oluşur.

Polaroid fotoğraf makinelerinde kimyasalların rolü:

polaroid renkli

Şipşak fotoğraf makinelerinin çalışmasını sağlayan şey, negatifler üzerindeki gümüş bileşenlerin altındaki kimyasal reaksiyondur. Bu kimyasal katmanlar, geliştirici, görüntü, zamanlayıcı ve asit katmanı olarak negatifin gümüş katmanında renk üretimini sağlayabilmek için kullanılan kimyasal reaksiyon maddesinin varlığına karşı tepki verir. Örnek olarak gümüş katmanların ışığı tuttuğunu düşünelim. Bu olay yaşanırken tepkimeye giren kimyasallar kalıcı olarak negatif üzerine yansıtılan ışığın rengini alırlar.

Son aşama olarak çıktı alma:

polaroid filmi

Fotoğraf makinesinin içinde bulunan silindirler, fotoğrafı çıkarmak için harekete geçtiklerinde, aynı zamanda aşağı yönde negatiflere basınç uygulayarak tepkime vermesi beklenen kimyasalların, negatiflerin beyaz sınırları içinde kalmasını sağlar. Daha sonra fotoğrafın tamamlanması için kısa bir süre bekletir. Negatif renkler ayarlandıkça, fotoğraf yavaşça gri renkten renkli bir hale dönüşür. Yaygın olan inancın aksine, Polaroid şirketi kullanıcıların fotoğraflarını çektikten sonra sallamama tavsiyesi vermektedir.

Polaroid fotoğraf makinesi olmadan benzer kareler yakalamanızı sağlayacak 5 mobil uygulama:

InstaLab:

polaroid kağıdı

InstaLab sayesinde Polaroid fotoğraf makinesi satın almadan da Polaroid görünümünde fotoğraflar çekebilirsiniz. Aradığınız nostalji hissiyatını bulmanızı sağlayacak bu uygulama, kullanıcılara farklı kenarlıklar ve filtreler sunuyor.

Kullandığınız filtreler fotoğraflarınızda olağanüstü değişimlere sebep olabilir. Kimi zaman daha parlak, kimi zaman ise daha kasvetli fotoğraflar elde edebilirsiniz. Aslında bu fotoğraflardan elde edeceğiniz verim tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. InstaLab uygulamasını kullanarak siz de renkli bir galeri oluşturabilirsiniz.

Instalab Android ve iOS indir:

PolyCam

polaroid uygulamaları

Polaroid fotoğraflar elde etmenize yarayacak bu uygulama, sahip olduğu 25’den fazla filtrenin dışında birçok avantaj sunuyor. Uygulamanın sağladığı efektler ile fotoğrafınızı başka bir seviyeye taşırken aynı zamanda uygulamayı bir fotoğraf düzenleme aracı olarak da kullanabilirsiniz. Bunu yaparken fotoğrafınızın boyutunu değiştirebilir ya da karanlık ve aydınlık yerleri ön plana çıkarabilirsiniz.

İsterseniz uygulamayı bir şipşak fotoğraf makinesi olarak da kullanabilirsiniz. Retro lens kamerası olan uygulama sayesinde herhangi bir düzenleme işlemine gerek kalmadan direkt olarak Polaroid fotoğraflar çekebilirsiniz. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, düşük boyutu ile bu uygulama tam size göre.

PolyCam Android ve iOS indir

Polaroid Originals

Bu gelişmiş uygulama, Polaroid fotoğrafların önemli bir bileşeni olan gölgeleri yakalayarak, son derece etkileyici fotoğraflar çekmenizi sağlar. Instagram benzeri arayüzü sayesinde siz de diğer çekilen fotoğrafları uygulamanın ana sayfasında görerek yaratıcılığınızı geliştirme konusunda fikir edinebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama sizlere fotoğraf çekimi konusunda farklı ipuçları veriyor.

Portre modu da bulunan bu uygulama aynı zamanda zamanlayıcı özelliğine de sahip. Bu özelliği kullanarak, tek başınıza bile olsanız son derece eğlenceli fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama içinde fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Polaroid Originals Android ve iOS indir

StoryLab 

polaroid efektleri

Farklı türlerde Polaroid fotoğaflar çekmenizi sağlayan bu uygulama ile en unutulmaz anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Eğer isterseniz bu fotoğrafları yazıcıdan çıkarttırabilir ve bir fotoğraf albümü oluşturabilirsiniz. 200’den fazla kolaj özelliği bulunan bu uygulama kullanıcılara fotoğraf görünümü konusunda geniş bir yelpaze sunuyor. Özellikle Instagram bloggerlığı yapıyorsanız bu uygulama tam size göre.

StoryLab sadece fotoğraflar ile sınırlı değil. Aynı zamanda bu uygulamayı kullanarak Polaroid videolar da çekebilirsiniz. Uygulamanın sosyal medya uygulamaları ile son derece entegre olması uygulamayı bu amaçla kullanacak kullanıcılar için büyük bir artı. StoryLab sayesinde oluşturduğunuz fotoğrafı direkt olarak Instagram hikayelerinize uygun bir şekilde fotoğraf galerinize kaydedebilirsiniz.

StoryLab Android indir

MolyCam

polaroid app store

En değerli anılarınızı bu uygulamayı kullanarak kaydedebilirsiniz. Filtreler konusunda geniş bir yelpaze sunan MolyCam ile fotoğraflarınıza nostalji havasını hayata geçirebilirsiniz. Eğer daha içten fotoğraflar elde etmek istiyorsanız aydınlık filtrelerden kullanabilirsiniz. Ücretsiz olan bu uygulamayı kullanırken halihazırda bulunan filtrelere ek olarak yeni filtreler satın alabilirsiniz.

Her gün daha da gelişen bu uygulamayı kullanarak, son derece etkileyici fotoğraflar oluşturabilir ve sosyal medyada arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda bir fotoğraf düzenleme uygulaması olan MolyCam, kullanıcılara yazı ve sticker ekleme gibi ek özellikler sunmakta.

MolyCam Android ve iOS indir

Bu yazımızda özellikle son dönemlerde tekrardan popüler olmaya başlayan Polaroid fotoğraf makinelerinin nasıl ortaya çıktığını ve çalışma prensibini anlattık. Polaroid fotoğraf makineleri artık eskisi gibi yüksek fiyatlara satılmasa bile belli bir masraf yapmanız gerekmekte. Sizin için derlediğimiz 5 uygulama sayesinde eğer bu teknolojiye yatırım yapmak istemiyorsanız bile Polaroid fotoğraflar çekebilirsiniz.

8
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
1
1
0