Angry Birds'ün Geliştiricisi Satılıyor: İşte Devasa Anlaşma Bedeli

10
2
1
0
0
Sega'nın mobil oyun dünyasında bilindik isimler arasında yer alan Rovio'yu satın alacağı duyuruldu. Angry Birds'ün geliştiricisi, 1 milyar dolar karşılığında Sega bünyesine geçecek.

Video oyun dünyasında dengeleri değiştirecek bir gelişme yaşandı. Japonya merkezli oyun devi Sega'nın, başta Angry Birds olmak üzere pek çok popüler oyunun altında imzası bulunan Rovio Entertainment'i satın almak için harekete geçtiği bildirildi. Sega, şirket için 1 milyar dolar civarında devasa bir parayı gözden çıkarmış durumda.

Sega'nın gerek konsol gerekse video oyun üretme konusundaki başarıları belli. Rovio ise özellikle de mobil oyun dünyasında önemli işler yapıyor. Haliyle bu iki şirketin birleşmesi, karşılıklı olarak pozitif sonuçlara yol açacak. Yapılan açıklamalarda, satın alımın Sega'nın mobil oyun, Rovio'nun konsol ve video oyun sektöründeki popülaritesini artıracağı ifade edildi. 

Satın alma birkaç hafta içerisinde tamamlanacak

sega rovio'yu satın alıyor

2009 yılında piyasaya sürülen Angry Birds, o dönemler büyük ses getirmişti. Yıllar boyunca unutulmayan oyun, Rovio'nun önünü açtı. Şimdi gelen haberler, Rovio ismini önümüzdeki yıllarda daha fazla duyacağımızın açık bir göstergesi. Bu arada; Sega'nın bu işi bir an önce bitirmek istediği bildirildi. Edinilen bilgilere göre resmi hamleler, nisan ayı sona ermeden yapılacak.

Peki Rovio'nun hangi oyunları bulunuyor?

Sega'nın 1 milyar dolara satın alacağı Rovio'nun en popüler oyunu Angry Birds ve türevleri olsa da şirketin ikonik oyunları var. Örneğin bir dönemler herkesin coğrafya bilgisini test ettiği oyunlar arasında yer alan Ovi Maps Challenge, bu şirket tarafından geliştirilmişti. Nokia'nın popüler oyunları arasında yer alan Bounce da Rovio tarafından piyasaya sürüldü. Hem iOS hem Android ekosisteminde milyonlarca kez indirilen Battle Bay ile Amazing Alex ve Bad Pigges da Rovio'nun oyunları arasında yer alıyor.

Kaynak : https://www.wsj.com/articles/sega-nears-deal-for-angry-birds-mobile-game-maker-12bc7984
10
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
2
1
0
0