Sosisliye Neden "Hot Dog (Sıcak Köpek)" Deniyor? 1800’lü Yıllara Dayanan Bir Hikâyesi Var!

3
3
1
0
0
Sevilen sokak yemeklerinden “hot dog”un “sıcak köpek” anlamına gelmesinin sebebi, 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. Her iki farklı teoriye de göz atalım.

Özellikle Amerika’da popüler olan “hot dog” yani sosisli, “sıcak köpek” anlamına geliyor. Sosislinin köpekle ne gibi bir ilgisi olduğunu daha önce düşünmüş olabilirsiniz.

Bu soruya cevap vermek için takvimleri biraz geriye sarıp yaygınlaşma sürecine gitmemiz gerekiyor.

“Hot dog”, 19. yüzyılın sonlarında popülerleşti.

Tad Dorgan

19. yüzyılın sonlarına doğru Alman göçmenlerin getirdiği değişik sosisler, hot dog’ların popülerleşmesine sebep oldu. New York Times’ta karikatürist olarak çalışan Tad Dorgan, bir maç çizimi yaparken sosisli satıcılarını da resmetti.

Satıcıların “Kızarmışlar! Kızarırken alın!” bağırışlarından ilham alarak çizimindeki sosisleri havlayan bir köpek gibi çizdi ve üstlerine “hot dog” yazdı. Çizim, günümüze kadar ulaşmadığından bu isim âdeta bir efsane hâline geldi.

Çizimin herhangi bir kopyası bulunamadığından zamanla efsaneler üretildi.

Sosisliler özellikle ucuz etle yapıldığı zamanlarda içindekinin köpek eti olduğuna dair şakalar dönüyordu. Hatta bazıları bunun gerçek olduğunu söylüyordu. Kimine göre ise 1800’lü yılların başında, karikatüristten de önce yapılan sosisli sandviçlere köpek eti karıştırılıyordu ve terim oradan gelmişti.

köpek  

Ulusal Sosisli Sandviç ve Sosis Konseyi ise bu ifadenin Alman göçmenlerden gelebileceğini öne sürüyor. ABD'deki Alman göçmen kasaplar, köpek cinsi dachshund gibi, bazıları ince ve uzun olan sosis çeşitlerini satmaya başladı. Bunlara "daksund" sosisleri adını verdiler. Zamanla bu ifade sosisli sandviçe dönüştürülmüş olabilir. Sanırım hiçbir zaman net sebebine ulaşamayacağız.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

3
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
3
1
0
0