• Anasayfa
  • Uzay
  • Spacex, Dragon'un İniş Takımlarında Değişikliğe Gitti

SpaceX'in Apollo'nun Sisteminden Esintiler Taşıyan İnovatif İniş Sistemi

16
2
1
1
0
Kısa sürede uzayla ilgili çalışmalarda büyük yol kat eden SpaceX'te neredeyse her gün bir yenilik oluyor. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında yenilenen ve iyileştirilen Crew Dragon, artık çok daha kolay şekilde iniş gerçekleştirebilecek.

Zaman zaman gerçekleştirdiği çılgın projelerle ve çalışmalarla gündeme gelen Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in başarılarının ardı arkası kesilmiyor. Özellikle uzaya çıktıktan sonra geri dönüp sorunsuz bir iniş gerçekleştiren roketleri, SpaceX'in bu sektörde adını duyurmasına yardımcı olan projeler arasında yer alıyor.

Şirketin Crew Dragon isimli aracı, yapılan testlerde hâlihazırda kullanımda. Şu ana kadar herhangi bir büyük sorunla karşılaşmayan Crew Dragon hakkında yeni bilgiler açığa çıktı.

SpaceX'in geliştirmiş olduğu yeni teknoloji sayesinde artık Dragon kapsülünün inişleri çok daha verimli hâle gelecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Elon Musk, "Hâlâ yedek olarak paraşütleri barındırıyoruz. Ne var ki yeni iniş sistemi sayesinde Dragon sadece bir helikopter pisti büyüklüğündeki herhangi bir alana iniş sağlayabilecek" söylemlerinde bulundu.

Bu doğrultuda yeryüzünde herhangi bir noktaya oldukça yumuşak bir iniş yapabilme yeteneğine sahip olan Crew Dragon, uzay araştırmalarında kullanılmak için oldukça iyi bir araç olarak öne çıkıyor.

Okyanusa inişlerdeki başarısızlıklardan yola çıkarak yapılan güncelleştirmeler sayesinde Crew Dragon, çalışmalar sırasında alınan risklerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Mürettebat için yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı araç hakkında Elon Musk, NASA'nın daha önce ısı kalkanı nedeniyle kaybettiği araçtan yola çıkarak ısı kalkanında değişikliğe gittiklerini de söyledi. Belirtilen tasarım sonrası iniş sistemi de hem güvenli hâle geldi hem de NASA'nın istekleri yerine getirildi.

İnişini herhangi bir paraşüt olmadan kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek olan Dragon'un yakıt ikmali işlemini bitirdikten sonra tekrardan havalanabilecek olması ise Elon Musk'ın hayallerine bir adım daha yaklaştığına işaret ediyor.

Kaynak : https://hackaday.com/2019/08/05/spacex-clips-dragons-wings-after-investigation/
16
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
2
1
1
0