Tarkan'ın 9 Eylül İzmir Konseri, Vikipedi'de 'Tarihin En Kalabalık Konserleri' Arasında Gösterildi: Peki Paylaşılan Sayılar Gerçek mi?

122
20
8
5
2
Geçtiğimiz gün İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı şerefine gerçekleştirilen ve hâlâ tüm ülkenin gündeminde olan Tarkan konseri, katılımcı sayısıyla Vikipedi’nin ‘Tarihin En Kalabalık Konserleri’ listesine girdi. Peki gerçekte konsere kaç kişi katılım gösterdi?

26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan ve 9 Eylül 1922’de son bulan Büyük Taarruz sayesinde İzmir, Yunan işgalinden kurtuldu. Geçtiğimiz Cuma günü, bu şanlı zaferin 100. yıl dönümüydü. Bu önemli günde megastar Tarkan, İzmir’de ücretsiz bir konser verdi.

Konserin başladığı andan itibaren paylaşılan video ve fotoğraflardan konser alanının hınca hınç dolu olduğu görülebiliyordu. Hatta o kadar kalabalıktı ki Vikipedi, 9 Eylül Tarkan konserini ‘Tarihin En Kalabalık Konserleri’ listesine ekledi. Peki Tarkan'ın dün gece gerçekleştirmiş olduğu konser gerçekten tarihe geçecek katılıma ulaştı mı?

"Tarkan konserine tam 2.000.000 kişi katıldı"

Vikipedi’nin tarihte en çok katılım sağlanan ücretsiz konserler listesine Tarkan’ın 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu konseri, 2.000.000 milyon katılımcıyla girdi. Tarkan’ın konseri, listede 5. sırada bulunuyor.

Listede Tarkan’dan önce gelen 4 konserden en yenisinin 1997 yılında gerçekleştirildiğini göz önünde bulundurursak Tarkan, son 25 yılın en kalabalık ücretsiz konserini verdi diyebiliriz. Ancak konsere gerçekten de 2 milyon kişi katılım gösterdi mi?

Vikipedi’de ilk olarak katılımcı verisi 5.000.000 idi, daha sonra bu veri değiştirilerek 2.000.000’a düşürüldü. Daha sonra 1 saat kadar bir süre boyunca Tarkan’ı listeden silen Vikipedi, 2.500.000 sayısıyla Tarkan’ı listeye geri ekledi. Şu an yine katılımcı sayısı 2.000.000 olarak gözüküyor.

DHA tarafından paylaşılan verilere göre İzmir Büyükşehir Belediyesi, katılımcı sayısını 500 bin civarında tahmin ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarına göreyse sayı 300 bin civarında. Konser alanına giriş çıkışlar serbest olduğundan tam sayının bilinememesi normal karşılanabilir. Peki matematik bize ne diyor?

tarkan konser hesaplama

Teyit.org tarafından paylaşılan bilgilere göre katılımcıları yalnızca yukarıdaki görselde işaretlenen iki nokta arasındaki alanda kabul ettiğimizde maksimum insan sayısı 352 bin olarak karşımıza çıkıyor. Katılımın kordonun devamına, Cumhuriyet Bulvarı'na doğru da gerçekleştiğini ele aldığımızda ise sayı maksimum 1 milyon kişiye çıkıyor. Ancak bu alanda binalar, araçlar, sahne, konser ekipmanları ve bank, ağaç, heykel gibi ayakta durulamayacak nesneler de bulunduğundan bu senaryoda dahi 1 milyon sayısına ulaşmak pek mümkün değil.

Sonuç olarak dün akşam gerçekleştirilen konserde kaç kişi bulunduğunu kesin şekilde söylemek mümkün değil. Ancak 2 milyon kişinin katıldığını söylemek matematiksel olarak mümkün görünmüyor. Belki 2 milyon kişi katılmadı ancak herhalukarda Tarkan'ın 9 Eylül konserinin Türkiye tarihinin en büyük konserlerinden biri olduğunu ve uzun yıllar unutulamayacağını söylemek kesinlikle mümkün.

Tarkan’ın 9 Eylül’de gerçekleştirdiği muhteşem konser hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

122
20
8
5
2
Emoji İle Tepki Ver
122
20
8
5
2