Enkaz Gibi Çıkış Yapan The Last of Us PC Sürümüne Gelen Güncelleme, Oyuncuları Pek de Mutlu Etmedi

21
2
1
0
0
Naughty Dog'un ödüllü oyunu The Last of Us Part I, PC için çıktığından beri birçok eleştiri ve sorunla karşılaştı. Oyunun Steam sürümü nihayet ilk büyük güncellemesini aldı ama oyuncular memnun değil, hala performans ve kararlılık konusunda iyileştirilmesi gereken çok şey var.

The Last of Us Part I, PlayStation 4'te çıktığı 2013 yılında büyük bir başarı elde etmiş ve 200'den fazla Yılın Oyunu ödülü kazanmıştı. Oyunun hikayesi, karakterleri, atmosferi ve oynanışı, eleştirmenler ve oyuncular tarafından övgüyle karşılanmıştı.

The Last of Us serisinin PC oyuncuları tarafından da uzun zamandır merakla beklenmesi ve talep edilmesi sonucunda, Naughty Dog ve PlayStation PC LLC, 2023 yılının başında bir sürpriz yaparak The Last of Us Part I'ın PC için çıkacağını duyurdu. Oyun hem Steam hem de Epic Games Store üzerinden satışa sunuldu ve ön sipariş verenlere bazı ekstra içerikler sunuldu.

Ancak çıkışında olanları hepimiz biliyoruz: Tabancasını helada unutan Joel

Oyunun PC sürümü AMD FSR 2.2 desteği, Nvidia DLSS Super Resolution desteği, VSync ve kare hızı sınırı seçenekleri, ayarlanabilir Doku Kalitesi, Gölgeler, Yansımalar, Ortam Kapanması ve daha fazlası gibi PC'ye özel kalite-yaşam iyileştirmeleri içeriyordu.

Oyunun PC için çıkışı bayağı bir sorunlu oldu. Oyunun ilk gününde birçok oyuncu, oyunun başlaması için saatlerce shader derlemesi yapmak zorunda kaldıklarını, oyunun performansının düşük olduğunu, kare hızının dalgalı olduğunu, ses sorunları yaşadıklarını ve oyunun sık sık çöktüğünü bildirdiler. Oyunun Steam sayfasındaki kullanıcı yorumları da bu sorunları yansıtıyordu. Oyun şu anda Steam'de Karışık olarak değerlendiriliyor ve 10 binin üzerinde yorumdan sadece %55'i olumlu.

Naughty Dog, oyunun Steam sürümüne ilk büyük güncellemeyi getirdi:

Naughty Dog, oyuncuların geri bildirimlerini dikkate alarak oyun için bir dizi güncelleme yayınladı. Son olarak 30 Mart 2023 tarihinde oyunun Steam sürümüne v1.0.1.6 numaralı bir güncelleme geldi.

Bu güncelleme ile birlikte oyunun performansında ve kararlılığında bazı iyileştirmeler yapıldığı belirtildi. Ayrıca shader derleme ile ilgili ve diğer yaygın rapor edilen çökme sorunlarını araştırmak için ek çökme tanılama bilgileri eklendiği söylendi. Ancak yeterli değildi, dolayısıyla daha büyüğünün gelmesi gerekiyordu.

Nitekim o büyük yama da geldi. Bu büyük yamada çok daha fazla ufak tefek sorunlar giderildi, oyunun performans düşüklüğü sorunu giderildi. Ancak oyuncular hala memnun değil.

Söz konusu güncellemede ışık titremelerinin, kontrolcü tepkisizliğinin, kaplama ve animasyon problemlerinin ve daha birçok sorunun çözüldüğü belirtiliyor. Fakat görünen o ki bunlar pek de tatmin edici olmamış. Zira problemlerin hâlâ devam ettiğini söyleyen oyuncular var.

Dilerseniz yama notlarının tamamını yama detaylarını da buradaki resmi yama notları sayfasından inceleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/the-last-of-us-on-steam-finally-gets-its-first-big-patch-but-it-still-has-the-jitters/
21
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
2
1
0
0