TikTok, Aleyhinde Haber Yapan Üç Gazetecinin Fiziki Konumunu IP Adreslerinden Adım Adım Takip Ettiğini Kabul Etti

16
3
0
0
0
TikTok çalışanlarının üç gazeteciyi yasa dışı yollarla takip ettiği ortaya çıktı. Yaşananları kabul eden ByteDance, söz konusu çalışanları işten kovduğunu duyurdu. Medya dünyası, bu gelişmeye tepki gösterdi.

Son dönemlerin en popüler sosyal ağlarından bir tanesi olan TikTok, gündeme bomba gibi düşecek bir haber ile yine manşetlere çıktı. Platformun sahibi ByteDance, bazı çalışanlarının üç gazeteciye ait verilere izinsiz bir şekilde ulaştıklarını ve hatta o gazetecileri fiziksel olarak da takip ettiklerini kabul etti. Şirket, olayla ilgisi olan ikisi ABD ikisi Çin'de olmak üzere 4 çalışanı kovduğunu duyurdu.

Söz konusu gelişme, popüler iş dergisi Forbes'in geçtiğimiz aylarda ortaya attığı bir iddianın araştırılması üzerine yaşandı. Soruşturma başlatan ByteDance, Forbes'in iddialarının gerçek olduğunu doğruladı. Biri BuzzFeed, biri Financial Times'ta çalışan üç gazeteci, IP adresleri kullanılarak takip edilmişlerdi.

TikTok, bu yasa dışı izleme ile ABD'ye fırsat vermiş oldu!

tiktok

ABD hükümeti, Donald Trump döneminden beri TikTok'a takık durumda. Platformun ulusal güvenlik meselesi olduğunu söyleyen yetkililer, TikTok'un ABD'de yasaklanması için ellerinden geleni yaptılar. Hatta bu gelişmeler ışığında ABD'li tüketicilerin verilerinin ABD'de kalması zorunlu hale getirildi. Ayrıca hükümet çalışanlarının devlet tarafından verilen cihazlara TikTok yüklemeleri de yasaklandı. Ancak yaşanan son gelişme, tüm bunların hiçbir işe yaramadığını gözler önüne serdi.

ByteDance'ın açıklamaları üzerine çok sert tepkiler geldi. Forbes, yaşanan olayı "özgür basın fikrine ve işleyen bir demokrasideki kritik rolüne doğrudan bir saldırı", BuzzFeed "gazetecilerin yanı sıra TikTok kullanıcılarının mahremiyetine ve haklarına bariz bir saygısızlık", Financial Times ise "muhabirleri gözetlemek, çalışmalarına müdahale etmek veya kaynaklarını sindirmek kesinlikle kabul edilemez. Resmi yanıtımıza karar vermeden önce bu hikayeyi daha ayrıntılı bir şekilde araştıracağız" şeklinde yorumladı.

Tüm bunlar, ABD'nin TikTok karşısında yeni kozlara sahip olduğunun bir göstergesi. TikTok, yaşananlar üzerine özür dilemiş, çalışanları kovmuş ve platform politikalarını gözden geçirmiş olduğunu söylemesine rağmen, bu açıklamaların pek de bir değeri olmayacak gibi görünüyor. Bakalım TikTok, bu meseleden nasıl sıyrılacak...

Peki kimdi bu gazeteciler?

tiktok izlediği gazeteciler

*Emily Baker-White.

TikTok'un konumunu takip ettiği gazetecilerden bir tanesi, Forbes'ten Emily Baker-White'dı. Geçmişte BuzzFeed'de çalışan Baker-White, Ekim 2022'de TikTok'un kullanıcı verilerine izinsiz eriştiği ile ilgili bir haber yapmıştı. Twitter'da açıklama yapan Emily Baker-White, bunu daha önceden bildiğini ancak ByteDance'tan açıklama bekledikleri için bugüne kadar sessiz kaldığını söyledi.

forbes yazarı

*Katharine Schwab.

TikTok'un izlediği bir diğer yazar da Katharine Schwab olarak karşımıza çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Schwab, "TikTok ve Çinli ana şirketi ByteDance, ben de dahil olmak üzere Forbes gazetecilerini gözetledi." dedi.

Richard Nieva

*Richard Nieva.

Üçüncü gazeteci de Emily Baker-White gibi BuzzFeed geçmişi olan Richard Nieva. "TikTok ve ByteDance, meslektaşlarım ve beni gözetledi." demekle yetinen gazeteci, sessiz kalmayı tercih etti.

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/emilybaker-white/2022/12/22/tiktok-tracks-forbes-journalists-bytedance/?sh=d23cecd7da57
16
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
3
0
0
0