• Anasayfa
  • Yaşam
  • Balon Balığı, 8 Yaşındaki Bir Çocuğun Parmağını Kopardı

Balon Balığı, 8 Yaşındaki Bir Çocuğun Parmağını Kopardı (Türkiye'de İlk Kez Oldu)

200
35
22
12
8
Türkiye’de ilk defa bir balon balığı, bir çocuğun parmağını ısırarak kopardı. Anamur’da bulunan Kaledran köyünün plajında yüzen 8 yaşındaki bir çocuğun parmağı benekli balon balığı tarafından ısırılarak koparıldı.

Dünyada yaşanan iklim değişikliği nedeniyle Kızıldeniz, Pasifik ve Hint Okyanusu’nda yaşayan türler Türkiye denizlerinde görünmeye başlandı. Son yapılan araştırmalara göre 60’tan fazla lesepsiyen balık türü denizlerimizde görülmeye başlandı. 

Türkiye denizlerinde görülen 60 balık türünden biri de benekli balon balığı. Balon balığı, görüldüğü bölgelerde balıkçıların ağlarına zarar veriyor. 

benekli balon balığı

Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre benekli balon balığı geçtiğimiz Ağustos ayında, Türkiye’de ilk defa bir insana saldırdı. Mersin’in Anamur ilçesindeki Kaledran köyünün plajında yüzen 8 yaşındaki bir çocuğun yüzük parmağının son boğumu, benekli balon balığı tarafından koparıldı. 

Çocuğun babası, balon balığının çocuğun parmağını ısırdığında, çocuğun ancak beline kadar su gelecek bir derinlikte olduğunu söyledi. Çocuğun babası Bahadır D., “Kızımın çığlığını duyunca yanına koştum. Kızımın parmağının koptuğunu gördüm ve suya baktım. Balon balığının ayaklarımın dibinde olduğunu fark ettim. Parmağının bir kısmını kaybeden kızım çok korktuğu için artık denize girmeyeceğini söylüyor” dedi.

benekli balon balığı 2

Balon balığının küçük çocuğun parmağını koparmasının ardından çocuğu muayene eden Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Selin Gamze, ısırığa bağlı kopmanın çok hızlı ve ani olduğunu açıkladı. Dr. Selin Gamze, parmağın kopan kısmında oluşan yaranın iyileşme sürecinin uzun olduğunu belirtti. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı(TUDAV) Yönetim Kurulu üyesi de olan Dr.Selin Gamze, benekli balon balığının merak ve korku nedeniyle bu saldırıyı gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi. 

Aydın’da bulunan Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Bilecenoğlu’da, benekli balon balığı istilasına karşı önlem alınmazsa sosyoekonomik ve ekolojik kayıpların artacağını belirtti. Prof.Dr.Murat Bilecenoğlu, balon balığı istilasına karşı halkı da bilinçlendirmek gerektiğini söyledi.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/turkiye/balon-baligi-cocugun-parmagini-kopardi-turkiyedeki-ilk-saldiri,ui4N6fmGt0GwXIFUqlL5cA
200
35
22
12
8
Emoji İle Tepki Ver
200
35
22
12
8