Twitter, 'Bedavaya' Verilen Mavi Tikleri Kaldırmaya Başladı

18
12
2
0
0
Elon Musk, Twitter Blue'dan önceki dönemde verilen doğrulanmış hesap rozetlerine ne olacağını daha öncesinde açıklamıştı. Şimdi, ücretsiz verilen mavi tikler tek tek kaldırılmaya başlandı.

Twitter'daki olağan düzeni tamamen değiştirecen Twitter Blue isimli abonelik hizmeti, mavi tikler üzerinde de farklı ayrıcalıklar sunuyordu. Birkaç yeni özellikle donatılan abonelik sistemi, Twitter'daki doğrulama rozetleri için de yeni bir dönemin başlangıcı oldu. 

Twitter kullanıcıları bilir; belirli koşulları sağlayan tüm hesaplar, doğrulanmış hesap rozeti alabiliyorlardı. Böylelikle o hesapların resmi bir kişi veya kuruma ait olduğu anlaşılabiliyordu. Ancak Twitter Blue aboneliği ile bu dönem tarih oldu. Ancak tabiki eskiden kalan ve ücretsiz bir şekilde verilen mavi tikler de hala hesaplarda durmaya devam ediyordu. Bugün itibarıyla ise platform, daha öncesinde verilen tüm mavi tikleri tek tek kaldırmaya başladı. Bundan sonra doğrulanmış hesap rozetine sahip olmak isteyen kullanıcılar, Twitter Blue'ya abone olup, aylık ödeme yapmak zorunda kalacak.

Ücretsiz verilen mavi tikler kaldırılmaya başlandı

Twitter'da bugüne dek doğrulanmış hesap rozeti almayı başarmış olan sayısız hesap vardı. Twitter, sahibi Elon Musk'ın sosyal medya ağı için uzun süredir dile getirdiği planlardan birini gerçekleştirerek, eski doğrulanmış hesaplardan mavi tikleri toplu olarak kaldırmaya başladı.

Mavi tiklerin tek tek kaldırılmasıyla birlikte birçok devlet yetkilisinin de hesapları sıradan bir Twitter profiline dönüştü. Mavi tiki geri alınan devlet yetkilileri arasında; Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Ümit Özdağ, Kemal Kılıçdaroğlu, Nureddin Nebati ve Fahrettin Koca gibi isimler de bulunuyor.

Ne olmuştu?

Daha önceki doğrulanmış hesap rozetleri iptal edilecek!

Elon Musk, Twitter'daki açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

"Birkaç ay içinde tüm eski mavi rozetleri kaldıracağız. Veriliş biçimleri yozlaşmış ve saçmaydı."

Doğrulama rozetlerinde bir ibare belirmeye başladı!

webtekno twitter

Twitter'daki doğrulama sistemini tümüyle değiştiren Twitter Blue'nun kullanıma sunulması ile hesap isimlerinin hemen yanında bulunan mavi renkli rozetlerde bir ibare görülmeye başladı. Örneğin; Webtekno'nun Twitter hesabına girip rozete tıkladığımızda "Bu, eski bir onaylanmış hesap. Dikkate değer olabilir veya olmayabilir." şeklinde bir mesaj görüyoruz. Yalnızca bizim değil, Elon Musk'ın hesabındaki rozette bile aynı mesaj yer alıyordu.

Yeni nesil doğrulama rozetlerinde ise farklı bir mesaj gösteriliyor

togg twitter

Yeni nesil doğrulanmış hesap rozetine sahip olan Twitter hesaplarından bir tanesi, Türkiye'nin Otomobili Girişimi Grubu'na (Togg) ait. Gold renkli rozetin üzerine tıkladığımızda, "Bu hesap, Twitter'da resmi bir işletme olduğu için onaylı." mesajı ile karşılaşıyoruz...

Peki rozetlerdeki renkler neye göre belirleniyor?

18
12
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
12
2
0
0