Ücretli Poşet Uygulaması ile Kaç TL Tasarruf Edildiği Açıklandı

14
5
1
1
1
Bakan Mehmet Özhaseki, poşetlerin ücretli hâle getirilmesinin doğaya ve ekonomiye olan etkilerini açıkladı. Özhaseki, Türkiye'nin 2053 hedefini de bir kez daha hatırlattı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'den birkaç yıldır ücretli olarak satın aldığımız plastik poşetlerle ilgili bir açıklama geldi. Bakan Özhaseki, poşetlerin ücretli hâle gelmesiyle kaç para tasarruf edildiğini açıkladı. Özhaseki ayrıca bu yöntem ile doğaya sağlanan katkıyı da paylaştı.

Mehmet Özhaseki tarafından yapılan açıklamaya göre poşetlerin ücretli hâle getirilmesi ile 1 milyon tondan fazla plastik atığın oluşumu engellenmiş oldu. Ayrıca 41 bin 881 ton sera gazı oluşumu engellendi.

7 milyar TL tasarruf sağlandı

ücretli poşetlerle 7 milyar TL tasarruf

Bakan Özhaseki tarafından yapılan açıklamaya göre ücretli poşet uygulaması, tam 7 milyar TL tasarruf edilmesini sağladı. Attıkları adımlardan memnuniyet duyduklarını söyleyen Bakan Özhaseki, Paris İklim Anlaşması kapsamında 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefinin bulunduğunu da hatırlattı.

Mehmet Özhaseki'nin açıklamasına göre hükûmetin çalışmaları bunlarla sınırlı olmayacak. Hatta 2053 hedefine ulaşmak için bir yasal düzenleme üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Özhaseki'ye göre bu yasal düzenleme, yakın bir gelecekte TBMM gündemine taşınacak. O düzenlemenin neler içereceği şimdilik belli değil.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/gundem/ucretli-alisveris-posetleriyle-1-milyon-tondan-fazla-plastik-atik-olusumu-engellendi/3239512
14
5
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
14
5
1
1
1