Yükselişte Olan Kore Sinemasının Yıldızı Olan Netflix'teki 13 Güney Kore Filmi

18
3
2
1
0
Yükselişte Olan Kore Sinemasının Yıldızı Olan Netflix'teki 13 Güney Kore Filmi
Çeşitli türlerde yapımlar çıkaran ve Asya'da sinema anlamında diğer ülkelerden sıyrılan Güney Kore'nin Netflix'te bulunabilen filmlerini derledik.

Yapımları herkese hitap etmese de Güney Kore sinemasının özellikle son yıllarda artan başarısı yadsınamaz. Mutlaka birkaç örneğini izlemişsinizdir ama “elimin altında Netflix var” diyorsanız ve hala pek fazla Güney Kore yapımı film izlemediyseniz bu haber sizin için. Gelin Netflix’in Güney Kore filmlerine bakalım.

Netflix'te Yer Alan Kaliteli Güney Kore Filmleri:

 • Seoul Searching
 • Biraderler
 • Alive
 • Space Sweepers
 • Pandora
 • The Call
 • Tune in for Love
 • Yaratık
 • Revenger
 • 26 Yıl
 • Okja
 • Forgotten
 • Parazit

Köklerini arayan gençlerin hikayesi: Seoul Searching

Vizyon tarihi: 30 Ocak 2015
IMDb puanı: 5,7
Rotten Tomatoes puanı: --

1986 yılında Seul’deyiz… Bir grup gürültülü genç, hükumet bursuyla desteklenen bir yaz kampı kapsamında kendi kültürleri ve kökleriyle bağ kurabilmek için Seul’e seyahat eder ve olaylar gelişir.

Biraz da gülelim: Buradeo

Vizyon tarihi: 2 Kasım 2017
IMDb puanı: 6,2

İki erkek kardeş, babalarının cenaze töreni için bir araya gelir. Aile bağlarını güçlendirmek yerine kendi kişisel sorunlarıyla ilgilenen ikili, memleketlerine gittikleri sırasında gizemli bir kadına çarparak kaza yapar ve olaylar gelişir. Komedi türündeki bu film eğlencelik bir film izleme havanızdayken güzel bir seçenek oluşturabilir.

Zombi istilası ile tek mekan bir araya gelmiş gibi bir film: Alive

Vizyon tarihi: 8 Eylül 2020
IMDb puanı: 6,3
Rotten Tomatoes puanı: %88

2020 yapımı bir Güney Kore zombi filmi olan Alive, bir video oyun yayıncısının zombi apokalipsi sırasında evinde sıkışıp kalması konusuna odaklanıyor. Tek mekan olmasa da kısıtlı bir alanda geçen hop oturup hop kalkacağınız bir film arayışındaysanız Alive güzel bir seçenek olabilir.

Güney Kore’nin pek denemediği bir tür: Space Sweepers

Vizyon tarihi: 5 Şubat 2021
IMDb puanı: 6,6
Rotten Tomatoes puanı: %72

2092 yılında geçen Space Sweepers, uzay çöplerini temizleyen The Victory adlı uzay gemisinde çalışan ekibin hikayesini konu alıyor. Ekip, kitle imha aracı olarak çalışan Dorothy adlı robotun varlığını keşfedince işlerin rengi değişir. Aksiyon ve macera arayışındaysanız Space Sweepers güzel bir tercih olabilir.

Beklenmedik şekilde ağlatabilecek bir film: Pandora

Vizyon tarihi: 7 Aralık 2016
IMDb puanı: 6,7

Deprem sebebiyle bir nükleer enerji santralinin patlamasıyla bir felaket yaşanır. Bu felaketin yayılmasını önleyebilecekler sadece santral çalışanlarıdır.

Zaman kavramını sorgulatan bir film: The Call

Vizyon tarihi: 2 Ekim 2020
IMDb puanı: 7,1
Rotten Tomatoes puanı: %100

The Call, farklı zaman dilimlerinde yaşayan ve telefon aracılığıyla iletişim kuran iki kadının hikayesini anlatıyor. Bilim kurgu ve korku filmi unsurlarını başarılı şekilde dengeleyen bu film, seri katil ve gerilim filmlerini sevenler için nokta atışı bir film.

Biraz da romantizm: Tune in For Love

Vizyon tarihi: 28 Ağustos 2019
IMDb puanı: 7,1
Rotten Tomatoes puanı: --

1994 yılında IMF krizi esnasında geçen bu filmde iki kişi bir radyo programında hikayelerini paylaştıkları sırada yolları kesişir. Birbirlerine aşık olmuşlardır ama kader onları ayırıp dururken yıllarca birbirlerini ararlar. Romantik bir şeyler izleme havasındayken bir şans verilebilecek bir film diyebiliriz.

“Olur mu canım öyle şey” dedirtse de soluksuz izlenecek filmlerden: The Host

Vizyon tarihi: 8 Haziran 2007
IMDb puanı: 7,1
Rotten Tomatoes puanı: %93

Parazit’in yönetmeni Bong Joon-ho’dan bir film daha listemizde. Seul’deki Han Nehri’ne dökülen zehirli kimyasallar sebebiyle ‘oluşan’ bir canavar sudan çıkıp insanlara saldırmaya başlar. Yaratığın kurbanlarından birinin ailesi bu zamansız kayıp sayesinde bir araya gelerek canla başla kızı kurtarmaya çalışır. Bu filme uzaktan bakıp “canavar temalı” diye etiketleyip geçmek doğru olmaz çünkü filmde ciddi anlamda ABD eleştirileri görüyoruz. Neyse daha fazla spoiler vermeyelim.

Dövüş sahneleriyle nefes kesen bir film: Revenger

Vizyon tarihi: 6 Aralık 2018
IMDb puanı: 5,7
Rotten Tomatoes puanı: %40

Yakın gelecekte geçen bu filmde, eski bir polis müfettişi ailesinin vahşice öldürülmesinden sorumlu kişilerin peşine düşüp intikam almak için bir ada hapishanesine bilerek düşer. 

İntikam peşinde: 26 nyeon

Vizyon tarihi: 29 Kasım 2012
IMDb puanı: 6,3
Rotten Tomatoes puanı: --

26 yıl önce hükumet birlikleri gösteri yapan bir grup sivile ateş açarak ölümlerine sebep olur. Binlerce vatandaş hayatını kaybeder. Ölenlerin yakınları tam 26 yıl sonra intikam almanın yollarını aramaya başlar ve olaylar gelişir.

Bir kız ile mutant evcil hayvanının hikayesi: Okja

Vizyon tarihi: 19 Mayıs 2017
IMDb puanı: 7,3
Rotten Tomatoes puanı: %87

Listemizde bir tane daha Bong Joon-ho filmi daha var. Orijinal bir konuya sahip olan bu filmde, bir genç kızın büyüleyici bir hayvan olan Okja adlı can dostunu büyük bir şirketten koruma çabalarını izliyoruz. 2017 yapımı olan bu Netflix filmi ilk çıktığında da büyük beğeni toplamıştı. İzlerken belirli noktalarda insanın içini ısıtan Okja, güzel bir kurumsal açgözlülük eleştirisi sunuyor.

Zaman kavramıyla oynayan film: Forgotten

Vizyon tarihi: 29 Kasım 2017
IMDb puanı: 7,4
Rotten Tomatoes puanı: --

Psikolojik gerilim filmi Forgotten, gizem ve korku unsurları barındıran bir film izleme havanızdayken hızır gibi yetişebilecek bir film. Filmde kaçırılan bir çocuk 19 gün sonra döndüğünde ailesinde birtakım gariplikler fark eder. Polise gittiğinde yılın sandığı gibi 1997 değil de 2017 olduğunu öğrenince işler daha da ilginç bir hal alır.

Kör göze parmak sokan filmlerden: Parasite

Vizyon tarihi: 21 Mayıs 2019
IMDb puanı: 8,6
Rotten Tomatoes puanı: %98

Parasite filmini mutlaka duymuşsunuzdur. Sevenin yerlere göklere koyamadığı, sevmeyenlerinse neden bu kadar beğenildiğini bir türlü anlayamadığı bir yapımdan bahsediyoruz. Usta yönetmen Bong Joon-ho’nun elinden çıkan Parazit, Altın Palmiye kazanan ilk Kore filmi olma özelliği taşıyor.

Geçinmekte zorlanan bir aile, oğullarının zengin bir ailenin evinde iş bulması üzerine akıl dolu planlar yaparak aynı evde çalışmaya başlarlar. Kibir ve sınıf ayrımının bu iki uç aile arasında oluşan bağı nasıl tehdit ettiğini soluksuz izleyeceğiniz bir yapım.

Kaynak : https://www.netflix.com/browse/genre/5685
18
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
3
2
1
0