Alibaba, GPT-4 Rakibi Yapay Zeka Dil Modelini Duyurdu: E-posta Yazıp, İş Teklifi Oluşturabiliyor

7
2
1
1
0
Alibaba, ChatGPT'ye hayat veren GPT dil modeline rakip olacak yeni teknolojisi Tongyi Qianwen'i duyurdu. Daha çok iş dünyasına odaklanan yapay zeka dil modeli, onlarca yeteneğe sahip.

Yapay zeka teknolojileri son dönemlerde dil modellerine odaklanmış durumda. Bunun en net örneği, ChatGPT isimli sohbet botu ve bu botun ardındaki yapay zeka dil modeli olan GPT. Hal böyle olunca teknoloji devleri, ürün ve hizmetlerine ChatGPT benzeri yapılar eklemek için adeta yarışıyorlar. Şimdiyse Çin'in en büyük şirketleri arasında Alibaba, "Tongyi Qianwen" olarak isimlendirdiği yeni yapay zeka dil modelini tanıttı. 

Tongyi Qianwen, şu an için bireysel tüketicilere odaklanan bir model değil. Zira Alibaba, bu yapay zeka dil modelini önce profesyonel hayat için kullanacak. Sonraki aşamada ise Alibaba ile Alibaba'ya ait perakende ticaret platformu Aliexpress, bu yapay zeka dil modelini bireysel kullanıcılar için hazır hale getirecek.

Peki Tongyi Qianwen neler yapabiliyor?

Alibaba

Tongyi Qianwen'in ilk aşamada profesyonel yaşama odaklanacağını zaten söylemiştik. Bu bağlamda; bu yapay zeka dil modeli davetler hazırlamak, gezi güzergahları planlamak ve makyaj dünyası ile ilgili tavsiyeler vermek gibi işlemler yapabiliyor. Ancak Tongyi Qianwen, ilerleyen dönemlerde Alibaba'nın şirket içi iletişim platformu DingTalk'a eklenecek. Böylelikle bu yapay zeka modelinden daha fazla yarar sağlanacak. Bu yararlar, e-posta yazmak, toplantı notlarını özetlemek ve iş teklifleri oluşturmak gibi şeyler olacak. Son aşamada ise Alibaba'nın sesli asistanı Tmall Genie, Tongyi Qianwen entegrasyonu alacak.

Alibaba Cloud müşterileri, kendi sohbet botlarını geliştirebilecek!

Bizler Alibaba'yı daha çok e-ticaret dünyası ile ilişkilendiriyor olsak da firmanın bilişim teknoloji üzerine kurulan iştirakleri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de şirketlere bulut çözümler üreten Alibaba Cloud. Tongyi Qianwen ile ilgili yapılan açıklamalarda, bu yapay zeka dil modelinin ilerleyen aşamada Alibaba Cloud müşterilerine sunulacağı belirtildi. Şimdilik talep toplayan şirket, müşterilerine kişiselleştirilmiş sohbet botları oluşturma imkanı sunacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Daniel Zhang, Tongyi Qianwen'in hem profesyonel hem de özel hayatta büyük değişikliklere neden olabileceğini ifade etti. 

7
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
1
0