OpenAI’ın Eski Çalışanları, ChatGPT Rakibi Dil Modeli Claude’u Tanıttı: Rakibine Göre Daha Az Hata Yapıyor

5
2
1
0
0
OpenAI’ın Eski Çalışanları, ChatGPT Rakibi Dil Modeli Claude’u Tanıttı: Rakibine Göre Daha Az Hata Yapıyor
OpenAI'ın eski çalışanları tarafından kurulan ve Google'dan 300 milyon dolar yatırım alan yapay zekâ girişimi Anthropic, yeni sohbet botu Claude'u tanıttı. Yeni modelin, rakiplerine kıyasla çok daha az zararlı yanıtlar verdiği ifade edildi.

Yapay zekâ modelleri son zamanlarda önemli oranda gelişerek ağzımızı açık bırakmaya başlamıştı. OpenAI da dün yepyeni yeteneklere sahip olan yeni dil modeli GPT-4’ü bu modellerin gittikçe daha iyi hâle geldiğini ortaya koydu.

GPT-4 gündemde yer almaya devam ederken şimdi de bir başka yapay zekâ şirketinden bir hamle geldi. OpenAI’ın eski üyeleri tarafından kurulan Anthropic, yeni dil modeli Claude’u tanıttı. ABD merkezli girişim, tıpkı Microsoft’un OpenAI’a yaptığı gibi bir başka teknoloji devi Google’dan geçtiğimiz günlerde 300 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Claude, rakiplerine kıyasla daha az zararlı sonuçlar çıkarıyor

Claude ismi verilen yeni yapay zekâ modeli, genel olarak ChatGPT’ye benzer yeteneklere sahip. Ancak Google destekli girişim, yeni aracın testlerde rakiplerine oranla daha az zararlı çıktılar verdiğini söylüyor. Bilindiği üzere ChatGPT benzeri modeller, yanlış bilgi verme, önyargı vb. şeylere sahip olabilmesi nedeniyle ciddi eleştirilere maruz kalıyordu.

Anthropic, Claude’un özet oluşturma, sorulara yanıt verme, asistanlık yapma, kod yazma gibi ChatGPT’de gördüklerimize benzer işlevlere sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca, sohbet botunun tonunun, netliğinin ve davranışının değiştirilebileceği ifade ediliyor. Şirketin yeni yapay zekâ modeliyle genel olarak amacı, ‘yardımsever, dürüst ve zararsız’ bir asistan sağlamak.

Daha ucuz bir versiyonu da yayınlandı

Standart versiyonun yanı sıra Claude Instant ismi verilen bir versiyon daha tanıtıldı. Şirket, Instant’ın diğerine oranla daha ucuz, hızlı ve hafif bir versiyonu olduğunu belirtiyor. Bunlara ek olarak Claude’un, bir süredir Notion, Quora ve DuckDuck Go gibi şirketler tarafından kullanıldığı da ifade edildi.

Örneğin Quora, Poe ismi verilen yapay zekâ sohbet uygulamasında Claude’u kullanıyordu. Şirkete göre bu uygulamayı kullananlar da yeni sohbet botunun ChatGPT gibi rakiplerine kıyasla daha iyi etkileşim kurabildiğini belirtti.

Claude’a erken erişim hakkı elde etmek isteyenler buradaki bağlantı üzerinden kaydolabiliyor. Sohbet botunun her iki versiyonu için belirlenen ücretlere ise buradan ulaşmak mümkün.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/3/14/23640056/anthropic-ai-chatbot-claude-google-launch
5
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
0
0