Apple, Artık Bir Banka: Birikim Hesabı Açıp, Paranıza Faiz İşletebileceksiniz!

6
5
1
1
1
Apple, bankacılık faaliyetlerini genişleterek artık birikim hesabı açma imkânı ve müşterilere paralarına faiz işletme fırsatı sunmaya başladı.

Teknoloji dünyasına yön veren en büyük isim olan Apple, yakın zamanda finans işine de giriş yapmış, ‘Şimdi al sonra öde’ hizmetiyle neredeyse bir banka gibi faaliyet göstermeye başlamıştı. Fakat görünüşe göre bu hizmet, Apple’ın bankacılık benzeri faaliyetleri için yalnızca bir başlangıç idi.

Sadece sınırlı sayıda kullanıcısına Apple Card sunan şirket, bu kez kart sahiplerinin faiz ile kâr edinmesini sağlayacak yeni hizmetini uygulamaya koydu. Apple Card sahipleri, Apple bünyesinde birikim hesabı oluşturarak kart içindeki paralarına yıllık %4,15 faiz işletebilecek.

Apple’ın faiz oranı pek çok bankadan yüksek:

apple

İşin ilginç yanı Apple, müşterilerine sunduğu faiz imkânında pek de cimri davranmayacak. Şirket, ABD’de bulunan pek çok bankadan daha fazla faiz sunuyor. ABD’li birçok banka, yıllık faiz oranını %4’ün altında tutuyor. En yüksek faiz, UFB Direct tarafından %5,02 olarak sunuluyor.

Öte yandan Apple, güncel faiz miktarının geleceğine dair bir sabitlik ibaresine yer vermiyor. Yani %4,15’lik faiz oranı, Apple tarafından herhangi bir zamanda artırılabilir ya da azaltılabilir.

Apple’ın diğer bankalarla rekabet eden bir diğer artısı ise yine çoğu bankadan farklı olarak birikim hesabında herhangi bir minimum para sınırına yer vermemesi. Öte yandan hesaptaki para için bir tavan sınır konulmuş durumda. Faiz, en fazla 250 bin dolar para için uygulanabilecek.

Kullanıcılar, hesaba koyduğu her kuruş için faiz işletebilecek. Birikim hesabına Apple’ın Wallet (Cüzdan) uygulaması üzerinden de ulaşılabilecek.

Apple, bu işi tek başına yapmıyor: İşte ortak olduğu banka

apple

Apple, şimdi al sonra öde hizmetinde olduğu gibi faiz hizmetinde de Goldman Sachs işe iş ortaklığı yaptı. Dolayısıyla hesaba konulan her para, ABD Federal Deposit Insurance Corporation (Federal Mevduat Sigorta Şirketi) garantisi altında olacak.

Türkiye’den birikim hesabı açılabilecek mi?

Apple Card ülkemizde var olmadığından faiz hizmeti de Türkiye’deki kullanıcılar tarafından kullanılamayacak. Fakat ABD’de yaşıyor iseniz, bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Kaynak : https://www.apple.com/newsroom/2023/04/apple-cards-new-high-yield-savings-account-is-now-available-offering-a-4-point-15-percent-apy/
6
5
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
6
5
1
1
1