Atalarımızın 7 Milyon Yıl Önce Dahi İki Ayak Üzerinde Yürüyebildikleri Keşfedildi

18
14
10
4
1
Bilim insanları, 7 milyon yaşındaki bir fosil üzerinde yaptıkları yeni çalışmada çarpıcı bir kanıta rastladı. İnsanların en eski atası olduğu düşünülen bu canlının iki ayak üzerinde yürüyebildiği keşfedildi.

Evrim teorisi, türümüzün dört ayaklı canlılardan iki ayağa evrildiğini öngörüyor. Fakat bu geçişin tam olarak ne zaman yaşandığı halen kesin olarak bilinmiyor. Yeni yapılan bir keşifse bu tarih hakkında çarpıcı bir bilgiyi ortaya koydu.

Orta Afrika ülkesi Çad’ın Toros Menalla bölgesinde 2001 yılında keşfedilen ‘Sahelanthropus tchadensis’ hominin türüne ait fosili inceleyen bilim insanları, fosillerin uyruk ve önkollarını gözlem altına aldılar. Bilim insanları, uyluk ve önkol fosillerini insan, şempanze ve goril kemikleriyle karşılaştırarak bu kemiklerin nasıl kullanıldığını ve nasıl hareket ettiğinin mekaniğini çözmeyi başardılar.

Canlı, insanlarla aynı hareket özelliğine sahipti:

fosil

İnsan soy ağacının en eski temsilcisi olduğuna inanılan türün fosilindeki 20 karakteristik nokta, canlının dört ayaklı mı yoksa iki ayaklı mı olduğunu ortaya koydu. Elde edilen sonuçlar, bu canlının insanların da sahip olduğu standart iki ayaklılık formu olan ‘habitüel ikiayaklılık’ hareket özelliğine sahip olduğunu gösterdi. Bununla birlikte canlının ağaçlara da tırmanabildiği paylaşıldı.

Bu sonuçla birlikte bilim insanları, bazı türlerin şempanze ve gorillere göre ağaçlara tırmanma şekillerinin de farklılık gösteriyor olduğunu açıkladı. Bu türler, goril ve şempanzelerin parmak ve ayak ucu kemiklerinden ziyade daha çok sıkı el tutuşuyla ağaçlara tırmanıyordu.

Fosili bulunan canlının 7 milyon yıl önce yaşadığı paylaşıldı. Araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.

Aynı bölgede daha önce şu kafatası da bulunmuştu:

kafatası

Bilim insanları, fosilin bulunduğu aynı bölgede yine aynı türe ait bir kafatasını keşfetmişti. Bu kafatası da maymun benzeri bu canlıların iki ayaklı olabileceğini ortaya koymuştu. Fakat kesin bir sonuç elde edilememişti. Bu türün muhtemelen yiyecek ve su ararken hem iki ayak üzerinde yürüdüğü hem de orman, palmiye ve otlaklarla karışık bir ortamda yaşadıklarından ağaca tırmandıklarına inanılıyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/ancient-human-ancestor-walked-on-two-legs-7-million-years-ago-scientists-find
18
14
10
4
1
Emoji İle Tepki Ver
18
14
10
4
1