İki Farklı Ayça_22'nin de Gizemi Sonunda Çözüldü: Artık Rahat Bir Nefes Alabiliriz...

114
25
15
10
4
Ünlü YouTuber CharmQuell, paylaştığı bir videoyla 2000'li yılların internet ortamlarının en büyük gizemlerinden olan "Ayça_22"nin gerçek kimliğini ortaya çıkardığını iddia etmişti. Video kısa sürede popüler olurken Ayça_22 reklamının yaratıcısı olduğunu söyleyen bir kişiden açıklama geldi.

MSN döneminden en çok akılda kalan şey ise “Ayça_22”ydi. O zamanlarda gezindiğimiz birçok sitede, “Ayça_22 kamera açtı” gibi bildirimlerle karşılaşıyorduk. Daha sonra farklı fotoğraflarla da karşımıza çıkan bu kişinin kim olduğu ise hiç kimse tarafından bilinmiyordu. Bu da “Ayça_22”nin internet tarihinin en büyük gizemlerinden biri hâline gelmesini sağladı.

Son günlerde Türkiye'de internetin altını üstüne getiren "gerçek Ayça_22 kim?" sorusunun iki farklı yanıtı var. Tartışmaların fitilini ateşleyen YouTuber CharmQuell'in videosunda anlatılan alternatif Ayça_22; aslında orijinal reklam kampanyasının bir taklidiydi. Orijinal kampanyadaki Ayça_22 hakkındaki detayları da CharmQuell değil, reklamı tasarlayan kişi Mustafa Vardarlı konuya açıklık getirdi.

ayça_22

CharmQuell, videosunda konu aldığı 'alternatif Ayça_22' ile yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı:

'Orijinal Ayça_22' kampanyasını düzenleyen Mustafa Vardalı'nın açıklamaları:

Teknoloji şirketi Teknasyon'un kurucularından olan Mustafa Vardalı, Twitter'da paylaştığı bir flood ile ünlü "Ayça_22" reklamının yaratıcısı olduğunu söyledi. 2008 yılını işaret eden Vardalı, o ünlü fotoğrafın ünlü yetişkin sitesi LiveJasmin'de bir canlı sohbet odasında bulduğu bir ekran görüntüsü olduğunu belirtti.

Charmquell'in kimliğini ortaya çıkardığı fotoğraftaki kişinin ise sonraki yıllarda çıkan kopya Ayça_22'lerden biri olduğunu; yani orijinal Ayça_22 olmadığını ekledi. Vardalı'nın açıklamalarının tamamına buradaki bağlantıdan veya yukarıda gördüğünüz Tweet'e basarak ulaşabilirsiniz. 

Neler olmuştu?

İşte CharmQuell’in Ayça_22'yi bulduğunu iddia ettiği videosu

Gerçek ismi Fırat Yayla olan, ancak hepimizin “CharmQuell” olarak tanıdığı YouTuber, Ayça_22’nin kimliğini tespit ettiğini iddia etmişti. 646 bin aboneye sahip olan YouTuber, yaptığı araştırmalar neticesinde doğru sonuca ulaştığını ifade ediyordu.

CharmQuell, ilk önce Google aramalarında çıkan “Ayça_22 kamera açtı”  bildirimindeki sarışın kızdan Google aramalarında çıkan Ayça_22’lere kadar bu kişi olduğu iddia edilen birçok görüntüyü inceledi. Devamında ise gerçek Ayça_22 olduğunu söylediği popüler bir diğer fotoğrafı taratarak internet arşivlerine baktı. Bunun sonucunda da fotoğrafın izine Linkin Park hayranları için açılan bir sitede rastladı. Araştırmalarının devamında da Ayça_22’nin gerçekte Eda Sak isimli bir kadın olduğunu tespit ettiğini iddia etti.

Ayça_22 olduğu iddia edilen Eda Sak olduğunu söyleyen bir kişi ise videoya şöyle yanıt vermişti

Kısa sürede binlerce insan tarafından izlenen bu videonun sonunda Ayça_22 olduğu iddia edilen Eda Sak isimli kişi de yorumlardan içeriğe yanıt verdi. Sak, yanıtında fotoğrafının yayılmasının onu nasıl etkilediği gibi konulara değinerek şu ifadeleri kullandı:

"Bu şekilde ilgi çekici ve gizemli bir videoya konu olmak hayatım boyunca aklıma gelmezdi. O dönemler bu fotoğrafın bu şekilde yayılması çok canımı sıkmıştı fakat şimdi baktığımda gülüp geçiyorum. Bende tatlı bir gençlik anısı olarak kaldı. İnternette Ayça_22 gibi spesifik bir olayla tanınmış olmak benim için çok garip olsa da yine de benim üzerimde kötü bir etkisi olmadı. Şu an gayet mutlu bir yaşantım var. Videoyu hazırlarken girdiğin siteleri ben bile unutmuştum o siteye o dönemler lise arkadaşlarımızla müzik dinlemek ve sohbet etmek için üye olmuştuk."

114
25
15
10
4
Emoji İle Tepki Ver
114
25
15
10
4