Kutulardan Şarj Cihazı Çıkmaması Apple’ın Başına Bela Oldu: Brezilya’dan iPhone Satışlarını Durdurma Kararı!

95
7
3
3
1
Apple’ın şarj adaptörlerini kutulardan çıkarma kararı şirkete pahalıya patladı. Brezilya hükümeti, ‘müşterilerine eksik ürün sağladığı’ gerekçesiyle Apple’a para cezası verdi ve iPhone satışlarını durdurdu.

Geçtiğimiz yıllarda Silikon Vadisi devi Apple, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte cihazların kutularından şarj aletlerini kaldırmıştı. iPhone’ları şarj edebileceğiniz Lightning kablosu duruyor ancak artık şarj adaptörü gelmiyor.

Tabii ki kamuoyu bunu her ne kadar sert karşılasa da geçen süre boyunca bu duruma alıştık ve iPhone 12’den sonra gelen modeller şarj adaptörsüz geldi. Ancak Brezilya bu durum karşısında Apple’a resmen engel koydu.

Brezilya’da iPhone satışları durduruluyor

Brezilya hükümeti, bugün verdiği kararla birlikte Apple’ın tüketicilere eksik ürün sattığı gerekçesiyle şirketin satışlarını engelledi. Kutusunda şarj adaptörü barındırmayan iPhone cihazları (yani iPhone 12 ve sonrasında gelenler) artık Brezilya’da satışa çıkamayacak.

Bununla da kalmıyor: Brezilya’nın Adalet Bakanlığı, teknoloji devi Apple’a 2,38 milyon dolar (43.364.552 TL) para cezası verdi. Apple ise verilen karara ‘şarj cihazlarının çevreyi korumak adına kutulardan kaldırıldığı’ iddiasıyla itiraz etti.

Bildiğiniz gibi Apple’ın şarj cihazlarını kaldırmasının ‘sebebi’, şirketin karbon emisyonunu azaltma çabasıydı. Brezilya hükümeti, bu duruma dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyleyerek Apple’ın savunmasını reddetti. Sonuç olarak yeni bir karara dek şu anda Brezilya’da iPhone 12 ve üst modellerinin satışları yasaklandı. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

95
7
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
95
7
3
3
1