• Anasayfa
  • Bilim
  • Dünyanın En Büyük Buzdağı, Harekete Geçti

Dünyanın En Büyük Buz Dağı A68, Harekete Geçti

25
10
8
2
1
Londra şehir merkezinden 4 kat daha büyük olan, 160 kilometre uzunluğa sahip devasa buz dağı A68, harekete geçti. Weddell akıntısına kapılan buz dağının hareketlerini inceleyen bilim insanları, A68’in uydu görüntülerini yayınladı.

A68 olarak bilinen devasa buz kütlesinin Antarktika’dan ayrılmasından bu yana 2 yıl geçti. Yeni yayınlanan uydu görüntüleri, dünyanın en büyük buz dağı A68’in Weddell Denizi’nin sularında olduğunu ve şu anda Antarktika’nın kuzeyine doğru yol aldığını gösteriyor. 160 kilometre uzunluğundaki A68, bir süre denizin sığ taraflarında sıkışmış gibi görünüyordu. A68 hareket etmeseydi bu durum onu dünyanın en büyük "buz adası" yapacaktı.

a68 iceberg

Profesör Adrian Luckman, “Bir trilyon ton civarında bir ağırlığa sahip olan bir buz dağına göre A68, oldukça çevik görünüyor” diyor. Luckman, BBC News’e verdiği demeçte, “2018 yılının ortalarına doğru A68, saat yönünde bir okyanus akıntısı olan ‘Weddell Gyre’ akıntısına kapıldı ve 270 derece dönerek bulunduğu yerden 250 kilometre kuzeye taşındı” açıklamasını yaptı.

Buz dağının boyutlarıyla ilgili de konuşan Luckman, uzunluğunun 160 kilometre olduğunu ancak sadece 200 metre kalınlığa sahip olduğunu söylüyor. Bu oranı tıpkı bir kredi kartındaki orana benzetiyor ve bu zamana kadar ne kadar az hasar aldığı konusunda da bu oranın şaşırtıcı olduğunu söylüyor.

A68’in hareketlerini incelemek için çalışan Luckman, "Sentinel-1" isimli uyduları kullanarak bu hareketleri kaydetti. 2 adet olan bu uydular, neredeyse her gün buz dağlarının üzerlerinde uçuşlar gerçekleştirip onların hareketlerini inceliyor.

A68, geniş bir şekilde hâlâ bir arada durmaya devam etse de oldukça fazla miktarda buz parçası kaybetti. A68 harekete geçtikten hemen sonra bir parça buz dağı kendisinden ayrıldı ve bu ayrılan parçaya da A68b ismi verildi. Kabaca 5 kilometre ile 13 kilometre olarak ölçülen bu buz dağı da Antarktika’nın 110 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

a68 buz dağı

Buz dağı yavrulama, buzullar için doğal bir olgudur. İç taraftaki buzullar, kıyı buzullarına yeni buzullar tedarik ederken daha yaşlı buzul parçaları da denize itilmek durumunda kalıyor ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki artan hava sıcaklıkları, Antarktika ve Grönland kıyılarındaki dengesizlikleri tetikliyor ve erimeyi hızlandırıyor. Bunun sonucunda ise buz dağı ayrılmaları daha sık yaşanıyor.

Kaynak : https://www.bbc.com/news/science-environment-48920168
25
10
8
2
1
Emoji İle Tepki Ver
25
10
8
2
1