Dünyanın En Büyük ve En Pahalı Yolcu Gemisi Daha Suya İnmeden 'Çöp' Oldu: Türkiye'de Parçalarına Ayrılacak

119
28
17
12
12
Alman- Hong Kong ortak yapımı olan ve dünyanın hem en büyük hem de en pahalı gemisi olan Global Dream II isimli yolcu gemisi, daha ilk seferini yapamadan parçalarına ayrılacak. Geminin parçalanma sebebi ise oldukça üzücü.

Uzun deniz turları yapmak isteyen hemen herkes Wonder of the Sea isimli gemiyi duymuştur. Bu Oasis sınıfı gemi, tamı tamına 360 metre uzunluğunda ve 72 metre yüksekliğinde olan kelimenin tam anlamıyla denizde giden bir mahalle gibi.  6.998 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan bu gemi dünyanın en büyük gemisi olarak biliniyordu. Ta ki Global Dream II isimli bir gemi üretilmeye başlayana kadar.

Wonder of the Sea’yi bile gölgede bırakacak olan Global Dream II ise tamı tamına 9.000 yolcu kapasitesine sahip olacaktı. Alman-Hong Kong ortak üretimi olan bu ‘deniz kalesi’ ne yazık ki henüz ilk seferine bile çıkamadan parçalara ayrılmaya mahkûm oldu. Peki bu devasa gemi neden bu şekilde kaderine terk edildi?

Gemiyi üreten firmanın parası yetmedi

Alman- Hong Kong ortak şirketi olan MV Werften tarafından 1.4 milyar dolara üretilen bu gemi aslına bakarsanız henüz tamamlanmadı bile. Daha 230.000.000 dolar değerinde yatırım yapılması gereken gemi, şirkete o kadar çok paraya mâl oldu ki şirket bu geminin altından kalkamadı ve bu yılın başlarında iflasını açıkladı. Daha sonrasında şirket ve gemi satışa çıkarıldı ancak hiç kimse bu gemiyi almaya yanaşmadı bile.

MV Werften, bu gemi içim o kadar ümitliydi ki fark ettiyseniz geminin adı Global Dream II, yani bu geminin aslında bir ikizi daha olacaktı. Ancak şirketin bu ani iflasının ardından iki gemi de tarihin tozlu raflarına kalkacak gibi görünüyor.

Gemilerin an itibariyle tutulduğu tersane 2024 yılında askeri gemiler üretmeye başlayacağı için eğer bu iki devasa yüzen kale 2023 yılının sonuna kadar satılmazsa ne yazık ki jilet yapılmak üzere ülkemize gönderilecek ve Türkiye’deki tersanelerde parçalara ayrılacak.

Kaynak : https://jalopnik.com/worlds-largest-cruise-ship-to-be-scrapped-before-first-1849501828
119
28
17
12
12
Emoji İle Tepki Ver
119
28
17
12
12