Elon Musk, Twitter’ı ‘Düzeltmesi’ İçin Daha Önce Gerginlik Yaşadığı Dünyaca Ünlü Hacker’ı İşe Aldı

12
8
2
1
0
Elon Musk, daha önce bazı gerginlikler yaşadığı dünyaca ünlü hacker George Hotz'u Twitter'da işe aldı. Hotz'un kısa süreliğine Twitter'daki aramalardan sorumlu olacağı ve bu bölümü geliştirmede rol alacağı aktarıldı.

Elon Musk’ın Twitter’ın başına geçmesiyle birlikte şirkette büyük değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. İş insanı, şirketin başına geçer geçmez 7.500 çalışanını kovdu. Ayrıca ünlü milyarderin personele gönderdiği ültimatom niteliğindeki e-posta da yüzlerce çalışanın istifa etmesine neden oldu. Dün ise Musk’ın işten çıkarmalara devam ettiği ve daha fazla çalışanla yolları ayırdığı ortaya çıktı. Hatta mevcut ve eski çalışanlardan yaşananların Twitter’ın çöküşüne neden olabileceği açıklamaları bile geldi.

Musk, tüm bu olaylar nedeniyle eleştirilse de hâlen Twitter’ın geliştirilmesi için ünlü girişimcinin destekçilerinin bulunduğunu eklememiz gerek. Şimdi gelen bilgiler de Musk’ın bu destekçilerden birini kısa süreliğine yanına aldığını ortaya koyuyor. Bu kişi, iOS jailbreak’leri geliştirmesiyle, PlayStation 3’e tersine mühendislik yapmasıyla tanınan dünyaca ünlü hacker George Hotz. Hotz’un, Tesla otopilotuna benzer bir sürüş asistanını diğer tüm otomobillere getirmeyi amaçlayan Comma.ai’ın kurucusu olduğunu ekleyelim.

Musk ve Hotz geçmişte pek de anlaşamamıştı

Öncelikle Hotz ve Musk’ın geçmişinden biraz bahsedelim. İkili daha önce bazı gerilimler yaşamıştı. Ünlü bilgisayar programcısı, 2015’te yaptığı açıklamalarda, Musk’ın onu Tesla’da işe almaya çalıştığını, ancak daha sonra şartları sürekli olarak değiştirdiğini belirtmişti. Hotz, bunun ardından Musk’la yaşadığı gerginlik sonucunda ise Comma.ai’ı kurmuştu. Tesla da Commo.ai’ın sürüş sisteminin kendi otopilot sistemini geçmesinin oldukça zor olduğunu açıklamıştı. Hotz da Musk ve Tesla’yı yanıltmak için bu girişime başladı.

Peki Hotz ile Musk şimdi neden ekip olma kararı aldı? TechCrunch’a göre sebeplerden biri Hotz’un şu sıralarda fazladan zamanının olması. Geçen ay yapılan açıklamalara göre ünlü hacker’ın Comma.ai’daki bazı işleri şu an için bitmiş durumda. Ayrıca 33 yaşındaki Hotz’un şimdi de Musk’a kendini tekrar kanıtlamak istediğini tahmin edebiliriz.

Twitter’ın arama bölümünden sorumlu olacak Hotz’u işe alma hamlesi, Musk’ın şirkete yeni yetenekler katma planının bir parçası olabilir

Ünlü bilgisayar programcısı, geçtiğimiz hafta Musk’ın çalışanlara gönderdiği ‘çok çalışın’ mesajına destek verdiğini söylemiş, ardından ise ‘San Francisco’daki masraflarım karşılanırsa Twitter’da 12 hafta staj yapmaya hazırım” ifadelerini kullanmıştı. Musk da bu gönderiye “Peki, hadi konuşalım” yanıtını vermişti.

Hotz, bugün yaptığı açıklamada ise platformdaki ‘staj’ olarak nitelendirdiği görevine başladığını duyurdu. Tabii kendisi bunu staj olarak nitelendirse de işinde oldukça iyi olduğu bilinen Hotz’un şirkette önemli bir rol alacağını söyleyebiliriz. Ünlü bilgisayar programcısı, kısa süreli görevinin Twitter’ın arama bölümünün başında olmakla ve burayı geliştirmekle geçeceğini söylüyor. Tabii ki ikili arasında yaşananlar nedeniyle bu hamlenin nasıl bir sonuç vereceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Musk’ın bu hamlesinin şirketi geliştirme planlarının bir parçası olduğunu ekleyebiliriz. Bugün çıkan haberlere göre milyarder iş insanı, bugün San Francisco’daki genel merkezde düzenlenen bir toplantıda şu anki hedefinin yeni yetenekler katmak olduğunu ekledi. Musk ayrıca toplantıda daha fazla işten çıkarma yapmayacağına da vurgu yaptı. Ayrıca The Verge’te çıkan bir rapor da Musk’ın mühendislik ve satış rolleri için işe alım yapmaya planladığını ortaya koydu.

12
8
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
8
2
1
0