Bilim İnsanlarına Göre Bu 5 Cümleyi Kuruyorsanız 'Çok Sık Aşık Olma' Rahatsızlığına Sahipsiniz

19
19
5
5
4
Yıllardır bildiğimiz bir kavram olan şıpsevdilik, bilim insanları tarafından incelenince adı emofili oldu. Bilim insanlarına göre bunun nedeni beyindeki ödül mekanizması.

Bizi romantik bir ilişkiye çeken şey; o ilişkinin bize hissettirdikleri mi, yoksa karşı tarafın çekiciliği mi? Bu soruya emofilisi olan bir bireyin vereceği cevap, romantik ilişkilerin kendilerine hissettirdikleri olacaktır. 

Psikolog Daniel N. Jones ve sosyal psikolog Shelby R. Curtis 2017 yılında kişilik ve bireysel farklılıklar üzerinde araştırma yaparken birçok kavramı incelediler. İnceledikleri kavramlardan biri de emofili kavramıydı. "Emofilisi olan bireyler neden kolay, hızlı ve sık aşık olur?" sorusunu cevaplamaya çalıştılar. Yaptıkları araştırma sonucunda emofilinin beyindeki ödül mekanizmasından kaynaklanabileceğini buldular. Araştırmanın diğer bir sonucu ise bu sorunun bağlanma problemleriyle ilşkili olmadığıydı.

Emofili: Aşık olmadan duramıyorum. 

edimsel koşullanma

Toplumda şıpsevdi, ayran gönüllü gibi kavramlara karşılık gelen emofili, kişilerin çok sık aşık olmasını ifade eder. Bu kadar sık partner değiştirmenin asıl nedeni, Jones ve Shelby'ye göre bu insanların beyinlerindeki ödül mekanizmasıdır. Kişinin aşık olduğunda aldığı haz, kişi için bir ödüldür ve bunu tekrar tekrar elde etmeye çalışır. Tıpkı Skinner'in fareleri gibi. 

Psikolog Burrhus Frederic Skinner, edimsel koşullanma üzerine yaptığı deneylerde günümüzde Skinner Kutusu diye adlandırılan bir kutu icat etti. Bu kutuda bir düğme ve düğmeye basılınca yemin düştüğü bir bölüm bulunur. Fare, düğmeye bastıkça yemin geldiğini fark ettikten sonra sürekli düğmeye basar. Tıpkı aşık olunca aldığı hazzı tekrar almak için sürekli aşık olan emofilisi olan bireyler gibi. 

Yapılan bir diğer araştırmada ise karanlık üçlü (narsisizm, makyavelizm, psikopati) dediğimiz kişilik özellikleriyle ilişkili olabileceği bulunmuş. Bu kişilik özelliklerini taşıyan kişiler ise kişiliklerini gizleme eğilimi olan insanlardır. 

Emofilisi olan bireylerden aşağıdaki cümleleri sık sık duyarsınız:

1. Aşık olmak benim işim. Herhalde benim kadar kolay aşık olan başka kimse yoktur.

şıpsevdi

2. Belki de benim problemim karşımdakine bu kadar çabuk bağlanmam.

bağlanma

3. Bence aşık olmak dünyanın en güzel hissi. 

aşık

4. Aşk tam bana göre. Keşke daha sık aşık olsam.

ilişki

5. İlişkiden ilişkiye atlıyor olabilirim ama elimde değil. Her defasında bu son sanıyorum.

aşk

Not: Halk arasında ayran gönüllü olmak, maymun iştahlı olmak anlamlarına da gelen kolay ve sık aşık olmanın kimi kaynaklarda anne-baba sevgisinin eksikliğinden kaynaklandığı yazılsa da bununla ilgili herhangi bir bilimsel veri yoktur

Kaynaklar: 1, 2, 3

19
19
5
5
4
Emoji İle Tepki Ver
19
19
5
5
4